Yazılım

Bilgisayarı ‘Yeniden Başlatma’ ile ‘Kapatma’ Arasındaki Fark Nedir?

Çoğumuz gibi, Microsoft Windows çalıştıran bir bilgisayar kullanıyorsanız, muhtemelen Başlat menüsünün bilgisayarınızın işlemlerini kapatmanın iki yolu olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Temel olarak adın açıkladığı şeyi kapatan Kapat’ı tıklayabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızı bir anlığına kapatan ve sonra yeniden başlatan Yeniden Başlatma seçeneği de vardır.

Ancak, Windows işletim sisteminin son sürümlerinde Bilgisayarı Kapat’ı tıkladıktan sonra bilgisayarın tekrar açılmaması dışında, yazılım uzmanlarına göre aslında iki seçenek arasında başka bir önemli fark var. Bilgisayarınızı tam olarak aynı şekilde kapatmazlar ve farklı durumlarda kullanılmaları gerekir.

‘Kapat’ Ne Yapar?

Windows’un eski sürümlerinde, Yeniden Başlat ve Kapat, aynı şeyi yaptı, programları kapatıp makineyi kapattı. Ancak Windows 8 ve 10’da, PC’nizi çalıştırmak ve çalıştırmak için rahatsız edici derecede uzun bir süreci ortadan kaldırmak için tasarlanmış olan Hızlı Başlangıç ​​adlı yeni bir özellik nedeniyle bu değişti.

Windows 10, Bilgisayarı Kapat ile açık olan tüm programları ve dosyaları kapatır, ancak Windows çekirdeğini kapatmaz – yani, yazılımın ve donanımın birlikte çalışmasını sağlayan işletim sisteminin çekirdeği. Windows çekirdeği, bilgisayarınızı hazırda bekletme moduna geçirdiğinizde olduğu gibi diske kaydedilir, böylece çekirdek bir sonraki seferde hızlı bir şekilde önyükleme yapmaya hazır hale gelir.

Kapat ve Hızlı Başlatma çok daha uygun görünse de, şöyle bir durum var. Bir donanım sürücüsü veya benzeri bir kısımda kirlenmiş bir şey varsa, Bilgisayarı Kapat işlemi bunu temizlemez.

yeniden başlatma
Yeniden Başlatma

 

‘Yeniden Başlat’ Ne Yapar?

Yeniden başlatma, Kapatma’nın aksine çekirdek dahil olmak üzere bilgisayarın tüm işlemlerini kapatıyor. Bu, bilgisayar yeniden başlatıldığında tamamen temiz bir başlangıç ​​yaptığınız anlamına gelir, ancak her şeyin çalışması daha uzun sürer.

İşletim sisteminin üreticisi Microsoft, bir e-postada açıkladı “Güncelleştirmeleri / yazılımı yüklerken ve hataları gidermek için yeniden başlatma kullanılmalıdır.” Bazı yazılım yüklemeleri ve güncellemeleri aslında işlemi bitirmek için Yeniden Başlat’ı kullanmanızı gerektirir. Bilgisayarınız donmuşsa veya başka bir hata veriyorsa, Kapanma daha eksiksiz bir seçenek gibi görünse bile Kapatma yerine Yeniden Başlat’ı kullanmalısınız.

Bilgisayarınızın güç ayarlarında Hızlı Başlatma’yı devre dışı bırakmanın mümkün olduğunu da unutmayalım, böylece bilgisayarı kapattığınızda her şeyi temizleyebilirsiniz fakat bu başlangıç hızınıza etkir.

Windows yerine Mac işletim sistemini kullanıyorsanız, benzer seçenekler mevcuttur. Bilgisayarınız garip davranmaya başlarsa, örneğin işaretçiniz ekranda donarsa veya yeni bir yazılım eklediyseniz Yeniden Başlat’ı kullanın. Bilgisayarınızı bir süre kapatırken Bilgisayarı Kapat’ı kullanın.

Power
Power

Uyku Modunu Kullanma

Bilgisayarı uyandırdığınızda tüm yazılım programlarınızın ve dosyalarınızın hemen kullanıma hazır olması için Uyku moduna geçirmek mümkündür. Uyku modunun bir dezavantajı, bilgisayarın hala en az biraz elektrik kullanmasıdır. Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’nin 2016 raporuna göre, etkin olmayan ancak hala güç çeken elektronik cihazlar – örneğin uyku modunda bırakılan bilgisayarlar – 50 500 megavatlık elektrik santrallerinin çıkışına eşdeğer elektrik tüketiyor ve tipik ev elektrik faturasına yılda 165 dolar ekliyor.

Uyku modunu ölçülü olarak kullanmanızı öneririz. Öğle yemeğine, sınıfa veya toplantıya gitmek gibi uzun bir süre gitmeyi düşünmediğinizde, sisteminizin bir iş günü boyunca uykuya dalmasına izin vermek sorun olmaz. Günün sonu geldiyse veya dizüstü bilgisayarınızla gidecekseniz veya birkaç saatliğine uzak kalacaksanız, Kapatma’yı kullanmak en iyisidir.

Etiketler

Doğanay YILMAZ

Teknolojiye ve onun gelişimine hayran, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.