Elektrik-ElektronikYazılım

Bilgisayarınızı İşletim Sistemi Olmadan Çalıştırabilir Misiniz?

Hepimizin en sevdiği işletim sistemi vardır. İşletim sistemi olmayan bir bilgisayarın, bardağı olmayan bir fincan kahve kadar yararlı olduğunu varsaymak mümkündür. Peki bir işletim sistemi ne yapar ve bir bilgisayar hala o olmadan hesaplayabilir mi?

Temel olarak bilgisayarın genel yüklenicisidir. Programlar, özel bir şey yapmakla meşgulken – sıhhi tesisat, elektrik, marangozluk – işletim sistemi hepsini denetliyor, işlemciye ihtiyaç duyduklarını iletiyor ve aynı kalmak için birlikte çalışabilecekleri ortak bir dil sağlıyor.

İşletim sisteminizin muhtemelen aklınıza gelmeyen birkaç şey daha var. Örneğin, belleğin nasıl yönetileceğine karar verecek işletim sistemidir (sadece sabit sürücü değil). İşletim sistemi, her bir işlemin ne kadar bellek kullandığını belirtmeli ve hiçbir belleğin çakışmamasını sağlamalıdır. Ayrıca, ev bilgisayarınızın büyük olasılıkla tek kullanıcılı, çok görevli bir işletim sistemi olduğunu unutmayın. Bu, yalnızca bir işlemciniz olduğu anlamına gelir, ancak aynı anda birçok programı çalıştırabilir.

İşletim Sistemi
İşletim Sistemi

Aslına bakarsanız böyle zannedilir fakat “çalıştıramaz “.

Dosyaları indirirken, bir e-tablo üzerinde çalışırken ve müzik dinlerken, bilgisayarınız bunları aynı anda yapıyor gibi görünüyor. Gerçekte, bilgisayar son derece yüksek hızlarda işlemler arasında geçiş yapıyor – çok yüksek. CPU’nuzun ve işletim sisteminizin her potta bir eli olduğu yanılsamasına rağmen, programlarınız herhangi bir anda işletim sistemini tam olarak kontrol ettikleri izlenimi altındadır.

Gerçekte, işletim sisteminiz CPU’nun her seferinde tek bir şeyle başa çıkmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bir bilgisayar ve acele bir sekreter olmadığı için, kullanıcının bile bilmeyeceği kadar hızlı bir şekilde görev yapabilir.

 

Öyleyse işletim sistemi olmayan bir bilgisayar neye benziyor?

Bir işletim sistemi bildiğimiz her şeyi yapması, bilgisayarın bir işletim sistemi olmadan var olması düpedüz imkansız gibi görünüyor.

En eski bilgisayarların işletim sistemleri yoktu; her seferinde bir programla görevlendirilen devasa makinelerdi. Bu nedenle, işletim sistemlerine gerçekten ihtiyaçları yoktu. Aslında, en eski bilgisayarlar bir kullanıcının hesaplamaları almak için bir fiş kartından kabloları fiziksel olarak bağlamasını ve bağlantısını kesmesini gerektiriyordu. Ancak bir işletim sisteminiz yoksa, bilgisayarınızın herhangi bir şey yapmasını sağlayabilir misiniz?

Evet. Ama yapacak çok iş var. Bilgisayarı çalıştırmak için standart, sistematik bir yaklaşım kullanan ve uygulayan bir işletim sistemi olmadan, bilgisayara tam olarak ne yapacağını söylemesi gereken kod (veya programlar) yazma konumuna getirilirsiniz. Dolayısıyla, bir kelime işlemci programında bir belge yazmak istiyorsanız, bilgisayarınıza klavyenizde basılan her karaktere yanıt vermesini söyleyen sıfırdan bir kod oluşturmanız gerekir. Ardından, bilgisayara bu yanıtların bir ekrana nasıl çevrilmesi gerektiğini söyleyen bir kod yazmanız gerekir. Bilgisayarınıza istediğiniz karakteri nasıl çizeceğinizi söylemelisiniz! Kelime işlemci programınızın sahip olduğu her seçeneği veya olasılığı düşünün. Bunların her biri için doğrudan sabit diskinize kod yazmanız gerekir.

Yani bir işletim sistemi, tek tip vida, kereste ve ihtiyacınız olan diğer malzemeleri sağlamaktadır diyebiliriz.

Etiketler

Doğanay YILMAZ

Teknolojiye ve onun gelişimine hayran, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.