Gemi-İnşaat

Bir Geminin İnşaat Edilmesi

Bir geminin inşaa edilmesi genellikle sipariş esasına göre gerçekleşir. Yani otomobil, elektronik eşya, beyaz eşya gibi mallarda gördüğümüz seri üretim yöntemine gemi inşaa sanayinde rastlamak pek olası değildir. Ancak bu hiç yoktur anlamına gelmemektedir. Çünkü teknik ve idari anlamda buna engel yoktur. Yani bir tersane seri gemi üretimi yapabilir. Her malın bir ticari ömrü vardır. Gemiler de buna dahildir. Evimizdeki çamaşır makinesinin, cep telefonumuzun, otomobilimizin yani her eşyamızın bir eskime ve kullanılamaz hale gelme süreci vardır. Maddi imkanlarımız çerçevesinde, eskiyen eşyamızı yenilemek veya tamir ederek ömrünü uzatma yoluna gideriz. Bir geminin ticari ömrü 20 ila 35 yıldır. Bu süre genel bir yaklaşımdır.

gemi inşaat

Sözünü ettiğimiz ticari ömür geminin türüne, taşıdığı yüke, gemiye ne kadar iyi bakıldığı hususlarına göre değişkenlik gösterecektir. Örnek olarak bir konteyner gemisinde, yük geminin bünyesine doğrudan temas etmemektedir. Bunun yanında bu gemiler sofistike ürün tabir edilen, teknolojik, paketlenmiş yük taşıdığından bu yüklerden dolayı yıpranması olası değildir. Ancak bir dökme yük gemisinde, taşınan yük ile geminin bünyesi temas ettiği için zamanla geminin bünyesinde yük kaynaklı eskimeler kaçınılmaz olarak meydana gelecektir. Uzun yıllar sonunda da bu durum taşıyacağı yüke de etki edecek ve hurda yük taşıyan bir gemi haline gelecektir. Bu durumu bilen gemi sahibi (armatör) sahip olduğu filoyu, hedefleri doğrultusunda genç tutmak zorundadır. Genç filo demek, daha sorunsuz gemiler ve daha yüksek navlun ücreti demektir. Bunu yapmak için de filosuna her yıl veya belli aralıklarla gemi/gemiler katmak zorundadır. Filoyu gençleştirmek, daha genç gemileri filoya katarak veya yeni gemiler inşaa ettirerek olur.

İşte burada armatör bir gemi acentası veya direkt olarak tersane kurumuyla temasa geçerek yeni gemi inşaatı için görüşmeye başlar. Geminin siparişi genel olarak böyledir.

Hemen belirtelim ki, bir armatör aynı zamanda tersane sahibi de olabilir. Dünyada ve ülkemizde bunun örnekleri vardır. Dünyaca ünlü Maersk konteyner firması gemilerini kendine ait tersanede inşa etmektedir.

Tersane

Bir gemiyi inşa eden kurum tersanedir. Tersane diğer bir ifadeyle ana yüklenici (ana müteahhit) ‘dir. Gemiyi inşa etme işini armatör adına yüklenmiştir.

Yüklenici (contractor): Bir işi bir şirket/kişi/kurum adına yüklenen firmaya yüklenici denir. Yüklenici kelimesinin Arapça karşılığı Müteahhit’dir. Yüklenici kelimesinin Fransızca karşılığı da Taşeron’dur.

Alt yüklenici (sub contractor): Bir işi bütünüyle veya kısmen bir yüklenici adına yüklenen firmaya Alt yüklenici denir. Ancak bir yüklenicinin alt yükleniciye iş vermesi ana yüklenicinin iznine tabidir. Ana yüklenici genelde bu duruma onay verir.

Tersaneler son derece esnek çalışma tarzına sahip işletmelerdir. Her ne kadar yaygın durum olarak, bir armatörün bir tersaneye anahtar teslim usulü bir gemi yaptırması görülsede, bir tersane daha farklı yollar da izleyebilir.

Bir tersane gemi yapmayabilir. Gemi yapmadığı zamanlarda çelik konstrüksiyon işleri yaparak faaliyetine devam edebilir.

Bir tersane, bir armatör tarafından gemi yapmak için kiralanabilir. Bu durumda armatör kendi yönetiminde bir ekip kurarak gemiyi inşaa eder.

gemi inşaat

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.