MuhendislikYazılım

Corona Virüs Teknoloji Dünyasını Nasıl Etkiledi?

Dünyanın çoğu garip bir gerçeğe uyanıyor. Bugünler, çok sayıda ülkenin pandemiye karşı küresel bir çapta, büyük ölçüde birleştiği gün olarak tarihe geçmekte. Virüs hepimizin yaşamına etki ettiği gibi, irili ufaklı gerek global gerek yerel şirketlere de darbesini vurmakta.

Virüsün Yol Açtığı Etkiler

 • Şirketler yatırımcılara salgın nedeniyle satışların düştüğünü, konferansların iptal edildiğini ve işçilere seyahat etmemeleri talimatı verildiğini söylüyor.
 • Teknoloji endüstrisinde, Çin’e doğrudan maruz kalan şirketler, etkileri ilk hissedenlerdi. Örneğin Apple, yatırımcıları, her çeyrekte gelirinin büyük kısmını oluşturan şirketin marka ürünü olan iPhone’ların arzının, koronavirüsün yayılmasıyla engelleneceği konusunda uyardı. Apple, büyük ölçüde Shenzhen, Çin’deki fabrikalara güveniyor ve Çinli tüketiciler şirketin müşteri tabanının muazzam bir parçası.
 • • Google, Twitter’da yıllık I / O geliştirici konferansını, dahil olan herkesin sağlığı ve güvenliği konusundaki endişeler nedeniyle ortadan kaldırdığını duyurdu. Yerine herhangi bir çevrimiçi konferans da düzenlenmeyecek.
 • Günler sonra Microsoft alarm zilini çaldı. Teknoloji devi, Windows yazılımını dizüstü bilgisayarlara ve Surface tabletlerine yükleyen müşterilere bağlıdır ve bu donanım ürünlerinin her ikisi de Çin’deki kapanış ve yavaşlamalarla dövülmektedir. Kişisel bilgi işlem, Microsoft’un gelirinin yaklaşık üçte birini oluşturur.
 • Seyahat toplayıcısı olan Expedia, koronavirüsün seyahat aksaması nedeniyle tam bir yıl mali görünüm sağlamayı reddetti. Çin sürüş selamı devi Didi gibi şirketler, sürücülere ön ve arka koltuklar arasına yerleştirmek için plastik bariyerler sağlamaya başladı ve bu da virüsten başka bir koruma katmanı sağladı.
 • Organizatörler, İspanya’daki yıllık küresel telekomünikasyon ticaret fuarı MWC Barcelona’yı iptal etti. Ancak IBM, AT&T ve Verizon gibi büyük şirketler toplantıdan çekilmesine rağmen, dev RSA güvenlik konferansı geçtiğimiz hafta San Francisco’da devam etti.
 • Facebook, büyük ölçüde çalışanların katıldığı reklam etkinliklerinden birini ve şirketin en çok beklenen etkinliklerinden biri olan yıllık F8 konferansını iptal etti. Bu konferans, yazılım geliştiricilerine ürünlerini ve geleceğe yönelik planlarını sergilediği yerdir.
Corona Virüs
Corona Virüs
 • Amazon, dünya çapındaki operasyonlarındaki çalışanlara bir sonraki duyuruya kadar seyahat etmemelerini mail ile iletti.
 • Amazon ve Ford tarafından desteklenen elektrikli elektrikli araç şirketi Rivian, koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19’un yayılması nedeniyle tüm tesislerini kapatıyor. Şirketin farklı bölgelerdeki tesislerinde 2.000 işçi çaluşmaktaydı.
 • COVID-19 salgını sadece sinema salonlarını etkilemekle kalmadı, aynı zamanda tüm dünyada TV ve film yapımını durdurdu. “The Witcher” ve “Stranger Things” gibi yüksek profilli oyunlarda prodüksiyon içeren Netflix için dahi. Netflix, aniden işten çıkmış oyuncuları ve ekipleri destekleyeceğini söylediği 100 milyon dolarlık bir fon yarattığını açıkladı.
 • Diligent Robotics adlı firma, hemşirelere hastane çevresinde kendileri için yardımcı olabilecek bir yardımcı droid vermek istiyor. Robotlara COVID-19 bulaştırılamadığından, savunmasız nüfuslarla etkileşime giren daha az potansiyel bir taşıyıcıdır.
 • Teknoloji devi Microsoft, hastaları potansiyel enfeksiyon ve bakım için taramaya yardımcı olmak için COVID-19 salgınında ön saflarındaki kuruluşlara Healthcare Bot hizmetini sunuyor. Örneğin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından, enfeksiyondan endişe duyan insanlar için semptomları ve risk faktörlerini hızlı bir şekilde değerlendirebilen, bilgi sağlayan ve hastalığı evde güvenli bir şekilde yöneten, aynı zamanda bir tıbbi tedarikçiyle iletişim kurmak gibi bir sonraki eylem önerisini önerebilen bir COVID-19 değerlendirme botu yayınladı.

Ufak Bir Hatırlatma

Corona virüs gibi, tüm dünyayı etkisi altına alan küresel bir salgında, teknoloji ve yapay zekanın önemi daha da net ortaya çıktığını görüyoruz. Grip virüsünden daha bulaşıcı olan Covid-19 yayılımını engellemek adına bizler de üstümüze düşeni yapıp evlerimizde kalmalıyız. Biz gençler gibi sosya medyada aktif olmayan, virüsün ciddiyetinden haberdar olmayan yaşlılarımızı güzel şekilde uyarmalı bilgilendirmeliyiz. Dileriz ki en kısa zamanda süreç ve hayat normale dönsün böylelikle herkes rahat bir nefes alsın.

Etiketler

Doğanay YILMAZ

Teknolojiye ve onun gelişimine hayran, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.