Gemi-İnşaat

Dünyanın En Büyük Eğlence Gemisi: HARMONY OF THE SEAS

Dünya, lüks yolcu gemilerini bir faciaya sebep olan Titanic ile tanıdı. Lüks ve rahat kamaralar, enfes yiyeceklerin sunulduğu şık restoranlar ve eğlence salonları gibi beş yıldızlı yüzen bir oteli andıran bu gemiler, günümüzde inanılmaz araçlara dönüştüler.

Dünyanın en büyük gemisi deniliyor fakat dünyanın en büyük yolcu/turistik gezi gemisi demek daha doğrudur. Çünkü boyut/uzunluk olarak en büyüğü genellikle kuru yük ve petrol tankerleri olmaktadır.

The Royal Caribbean şirketi için STX France tarafından Fransa’da Chantiers de l’Atlantique tersanesinde yapıldı. Geminin resmi kaydı Bahamalar’da bulunuyor. Yapımı 32 ay süren Denizlerin Harmonisi’nin maliyeti 1 milyar dolardan fazladır. Bu maliyet ona en iyi olma ünvanı kazandırmaya yardımcı olmuştur. Saint-Nazaire Limanı’nda suyla buluşan dev gemi, ilk yolculuğunu 29 Mayıs 2016’da Titanic’in kalkış yaptığı yer olan İngiltere’nin Southampton Limanı’na yaptı. MS Harmony, O kadar büyük ki insanlar içinde kaybolabilir. Çelikten yapılmış geniş bir mono gövdeden oluşmaktadır.

Harmony of the Seas’ın teknik özellikleri

Geminin toplam uzunluğu: 362.12 metre

Çalışan mürettebat: 2300 kişi

Yapan şirket:  STX Fransa SA

Ağırlık brüt tonaj: 226.963 ton

Geminin genişlik: 66 metre

harmony

Lüksün anlamını değiştiren Silver Fast yatından daha hızlı olan dünyanın en büyük yolcu gemisi Harmony Of The Seas, üç adet 16 silindirli jeneratöre sahip. Ayrıca bu ultra lüks gemi, 18,860kW güç oluşturan 16V46 dizel motorlara ve 12 silindirli her biri 13,860kW güç üreten benzer üç motor ile tamamlanmış. Geminin itiş gücü ise üç adet ABB Azipod elektrikli açısal iticiler ile sağlanmakta olup, manevra kabiliyeti de dört adet 5,500kW güce sahip CT 3500 tünel iticileri sayesinde geliştirilmiştir. İnanılması zor bir güce sahip bu dev canavarın seyir hızı 23 knot’tur ki bu da saatte yaklaşık 43 km’ye tekabül etmektedir.

harmony

Royal Caribbean’ın bu özel yolcu gemisi; Central Park, Boardwalk, Royal Promenade, Pool&Sports Zone, Vitality Sea Spa&Fitness Centre, Entertaiment Place&Youth Zone isimleriyle seçkin yedi adet bölgeden oluşan bir konsepten esinlenilerek tasarlanmıştır. Biyonik kolu robotlar içki servisi yapmaktadır. Barda sipariş ettiğinizi içkiyi size robotlar vermektedir. Biyonik kol teknolojisine sahip robotlar, içmek istediğiniz içkiyi tavan kısmında bulunan onlarca içki seçeneği arasında bulup derhal size getiriyorlar.

harmony

MS Harmony of the Seas Cruise gemisini en lüks ve en iyi yapan bir başka özelliği de bünyesinde devasa bir kumarhaneye sahip olmasıdır. Kumar makineleri, masa oyunları, kart oyunları ve onlarca kollu oyunlarıyla Las Vegas’ı aratmamaktadır. Hatta bu kumarhanedeki barlarda oynayacağınız oyunlardan içki bile kazanılıyor. Casino içindeki modern makineler bulunmaktadır. Gemideki odalar içeri-dışarı bakanlar, balkonlu-balkonsuz ve suit kamaralar diye dörde ayrılmaktadır. Bu ana kategorilerin altında onlarca farklı oda bulunmaktadır. İç odaların her birinde okyanus manzarasını izleyebileceğiniz sanal balkonlarda mevcuttur. Bu ultra lüks cruise gemi, Karayipler’den Norveç Fiyortları’na, Bahamalar’dan Akdeniz Atlantik Okyanusu’na kadar birçok yeri gezmektedir.

harmony

Konser salonu, 1400 kişilik tiyatro salonu, Sinema salonu, Gençler ve çocuklar için Macera Okyanusu programları, Gümrüksüz alışveriş yapılabilecek yüzlerce mağaza, Yüksek hızlı internet (voom), Restoran ve dükkan önlerinde açık hava bahçe yolu Central Park bir başka imkanlarındandır.

harmony

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.