Elektrik-Elektronik

Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir?

Elektrik Akımı Nedir?

Elektrik akımı, gerilim tesiriyle iletken kablolar üzerinden birim zamanda elektronların ilerlemesi olarak kabul edilebilir. Birimi Amper’dir ve I ile gösterilir. Başka bir deyişle elektriksel yükün zamana göre türevi olarakta bilinir.

Elektrik Akımı Çeşitleri

  • Doğru Akım (DC)
  • Alternatif Akım (AC)

Doğru Akım (DC): Zamanla yönü ve şiddeti sabit kalan akıma doğru akım (Direct Current) denir. Aynı zamanda elektrik yüklerinin yüksek potansiyelden alçak potansiyele ilerlemesi olarakta nitelendirilebilir.

Alternatif Akım (AC): Zamanla belirli aralıklarla yönü ve şiddeti değişen akıma alternatif akım (Alternative Current) denir. Alternatif akımın direnç üzerinden ilerlemesine sebep olan gerilim kaynağı ise alternatif gerilim kaynağıdır.

Doğru Akım (DC) Alternatif Akım (AC)
Doğru Akım (DC) Alternatif Akım (AC)

Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir?

elektrik evlerimize nasıl gelir
Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir

Elektrik, rüzgar enerjisi santrallerinde (RES) üretilir. Elektriğin iletim hatlarına taşınması için gerilim, trafo merkezlerinde yükseltilir. İletim hattına taşınan elektrik, iletim hatları süresince ilerler ve şehirlere dağıtımı yapılır. Şehirlerden elektrik mahalle trafo merkezlerine iletilir, gerilim düşürülür ve mahalle dağıtım hatlarına dağıtılır. Şebekeden eve alınan elektrik, güç kaynağına iletilir.

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS): Kesintisiz güç kaynağı (Uninterruptible Power Supply-UPS) elektrik enerjisi ile çalışan sistemleri şebeke kaynaklı voltaj düşüklüğüne, voltaj yüksekliğine ve ani kesintilere karşı koruyan aynı zamanda güç depolayan bir cihazdır. Şebekeden gelen herhangi ani bir kesintiye karşılık önceden depolamış olduğu gerilimi cihazlara gönderir ve cihazların işlevini devam ettirmesini sağlar.

elektrik
Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS)

Güç kaynağına gelen gerilim sadece şebekeden gelmeyebilir. Eğer ki evinizde güneş ışığından elektrik üretimi sağlayan fotovoltaik paneller varsa bu panellerden, batarya gibi cihazlardan doğru akım biçiminde gerilim güç kaynağına iletilir. Güç kaynağına iletilen doğru akım güç kaynağından invertör adı verilen cihaza iletilir.

İnvertör (Inverter): Elektriksel gücü dönüştürme işlevinde kullanılır. İnvertör, doğru akım (DC) kaynağından edindiği voltajı işleyerek alternatif (AC) gerilim oluşturan güç elektroniği mekanizmalarıdır. Aynı zamanda enerji tasarrufu gayesiyle devrelerdeki frekans ayarınında düzenlenmesini sağlar.

İnvertör (Inverter)
İnvertör (Inverter)

İnvertörden çıkan alternatif gerilim ise aydınlatmalarda, bilgisayarlarda, televizyonlarda ve daha bir çok ev aletinde kullanılır.

Etiketler

Ceyda Mülayim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.