Elektrik-ElektronikEnerji

Elektronik Atık Nedir? Nelerden Oluşur?

Kısaca E-Atık ismini de verdiğimiz Elektronik Atıklar, kullanıcılar tarafından ya da garanti süresi bitimi sebebi ile kullanım süreleri dolmuş elektronik cihazların bütününe denir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte elektrik- elektronik cihaz kataloğu genişlemektedir. Tüketicinin ihtiyaçları göz önüne alınarak bulunan birçok cihazın yanında teknolojinin hızlı gelişiminin etkisiyle günümüzde elektronik cihazlar içinde bir moda oluşumu yer almaktadır. Çoğu tüketici artık ihtiyaçlarından çok zevkine hitap edecek elektronik cihazları tercih etmektedir. Dolayısıyla da üretim portföyünde de bu yönde bir eğilim olmaktadır. Bu eğilim sebebiyle de ihtiyaç dışında alışverişlerle birlikte elektronik atık yüzdesi her geçen gün artış göstermektedir.

E-Atık Nelerden Oluşur?

 • İletişim araçları,
 • Büyük – küçük ev eşyaları,
 • Aydınlatma elemanları,
 • Tıbbi cihazlar,

kısacası tüketicinin günlük hayatında rahatlıkla kullanabileceği elektrik-elektronik aletlerin tamamıdır.

elektronik atık

 • Elektronik atıkların genel ağırlığını demir, alüminyum, plastik ve cam oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra bünyelerinde civa, altın, gümüş, kadmiyum, paladyum, bakır gibi birçok element bulunmaktadır.

E-Atık Geri Dönüşümü

Geri dönüşümün ilk basamağı olan toplama işlemi öncelikle doğru ve organize bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Atıkları taşıma kısmına geldiğimizde ise e-atıklar tehlikeli maddelerden oluştuklarından dolayı Tehlikeli Atık Taşıma Belgesine (ADR Belgesi) sahip olan çalışanlar tarafından taşıma işlemi yapılır. Taşınan atıklar öncelikli olarak bir ön ayrıştırma işlemine tabi tutulur. Bu kısımda piller, aküler, metaller, floresanlar ve daha birçok atık üretildiği malzemenin çeşidine göre ayrılırlar ve atıklar kendine uygun geri dönüşüm tesislerine gönderilir. Geri dönüşüm tesislerine gelen atıklar, imha işlemi sürecine girer ve kırıcılarla, elle ayrıştırılan atıklar uygun şekilde depolanır. Sonrasında geri dönüşüme giren atıklardan altın, demir, bakır, gümüş, plastik ve cam gibi birçok malzemenin geri dönüşümü sağlanarak ekonomiye katkıda bulunulur.

E-Atık Geri Dönüşümünün Avantajları

 • Enerji tasarrufu sağlar.
 • İstihdam sağlar.
 • Atık depolama ihtiyacı azalır.
 • Ekonomiye katkı sağlar.
 • Çevre kirliliğini önler.
 • İnsan, hayvan ve bitki sağlığını korur.

 

Cam Atık Geridönüşüm - Düzce Can Atık Geri Dönüşüm Hizmetleri

Etiketler

Ceyda Mülayim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.