Elektrik-Elektronik

ESC KALİBRASYONU NEDİR ?

İnsansız hava aracının stabilize bir şekilde uçmasını olumsuz yönde etkileyen etkenlerden bir tanesi ESC Kalibrasyonunun düzgün bir  şekilde yapılamamasıdır.

Yapmış olduğunuz insansız hava aracının kaç pervaneye sahip olduğunun bir önemi yok yapmış olduğunuz araç tek pervanelide olabilir  sekiz pervanelide olabilir. Önemli olan insansız hava aracının üzerinde bulunan  motorların verilen komuta göre  senkronize bir şekilde  çalışması ve kullanıcıdan gelen uygun komuta göre  dönme hızına sahip olmasıdır. Örnek vermek gerekirse  kullanıcı insansız hava aracının dikey eksende yukarıya  çıkmasını istiyorsa motorların aynı hızda  dönmesi gerekmektedir. Aynı hızda dönmesi için  ESC kalibrasyonlarının yapılması gerekir. ESC kalibrasyonları yapılmadan uçuşa başlanırsa stabilize bir şekilde uçmayacaktır bunun sonucunda  kırılmalar  gerçekleşebilir  ve canlılara zarar verilebilir.

 

ESC Kalibrasyonu 

ESC kalibrasyonu işlemi esnasında  sistemde  Flysky FS-İ6 2.4GHz 6 Kanal Kumanda  ve APM2.8 ArduPilot Mega2.8 Uçuş Kontrol Kartı bulunmaktadır.

ESC kalibrasyonun için sırasıyla aşağıdaki işlemler yapılmalıdır.

  1. Güvenlik amacıyla pervaneler çıkarılmalıdır.
  2. Gaz kolu(throttle)  tam gaz konumuna getirilir .
  3. Kumanda açılır .
  4. İnsansız hava aracına enerji verilir .APM ‘in çalışmaya başlamasıyla üzerinde bulunan  mavi ve kırmızı renkli ledler yanmaya başlar.
  5.  Ledlerin bu şekilde yanmaya başlamasıyla insansız hava aracının enerjisi kesilir.
  6. Tekrardan  enerji verilir ilk önce motorlara enerji gittiğini belirten sesi duyacaksınız , kısa bir zaman sonra farklı bir tonda  ses duyacaksınız .
  7. Bu ses tonunu duyuyorsanız kalibrasyon işleminiz tamamlanmıştır.Duyulan sesden sonra gaz kolu aşağıya indirilir ve kumanda ve insansız hava aracının enerjisi kesilerek  tekrar baştan enerjilendirilir. Artık uçuşa hazırız.

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.