Elektrik-Elektronik

ESC Nedir?

ESC, Electronic Speed Control (Elektronik Hız Kontrol) kelimelerinin kısaltmasıdır.ESC’ler kontrol kartından aldıkları bilgiye göre  elektrik enerjisini üzerinden geçirerek motoru istenilen devirde sürmemize olanak sağlayan Hız Kontrolcüleridir. Yani motorları ESC’ler kontrol eder. ESC’ler  motora giden elektrik enerjisini azaltarak veya yükselterek motor devrini kontrol eder.Motor devir  kontrolünün yanında motor fazla akım çektiğinde sargıları korumak için akımı keser ve kullanılan enerji kaynağı belirli bir sınırın altına düştüğünde motor sargılarına giden akımı keserek pilin kritik sınır altını düşmesini engeller .

ESC Bağlantısı

Motora güç verecek olan batarya ESC ye bağlanır. Motor da ESC ye bağlanır. ESC nin kontrol kablosu ise kumanda alıcısına bağlanır. Örneğin yapacak olduğumuz  bir drone ise ve sistemde uçuş kontrol kartı vb. var ise bağlantımız değişecektir.  ESC nin kontrol kablosu uçuş kontrol kartına girmektedir ve uzaktan kumanda alıcısı ise ESC nin kontrol kablosu gibi uçuş kontrol kartına girmektedir.

Bazı ESC’lerin üzerinde bir de batarya ayırma devresi (BEC) bulunur. BEC’ler uzaktan kumandalı(RC) modellerdeki elektronik cihazların (servo, alıcı, modül) ihtiyacı olan gerilim ve akımı sağlar. ESC üzerinde BEC devresi bulunmuyor ise  alıcıların ihtiyacı olan enerji ihtiyacını karşılamak için ilave batarya eklenmelidir .ESC’de boşta kalan 3 uçlu dişi jag ise BEC ucudur. Örneğin  3s bir lipo  pil 11.1 volt gerilime sahiptir . BEC devresi 11.1V gerilimi 5V gerilime düşürüyor. Bu uca da servo/uzaktan kumanda/mikroişlemci vb. gibi 5V gerilim seviyesinde çalışan başka bağlantılar yapmanıza olanak sağlıyor. BEC devresinin  de maximum verebileceği bir akım değeri mevcuttur. Genelde 20-30A’lık ESC’lerde BEC değeri en düşük 1A seviyesindedir

ESC Seçimi

Quadcoptere (DRONE) göre seçilecek olan ESC motor ,batarya ,pervane ve gövdeye göre seçilmelidir .İlk kriter gövde olmalıdır . Kanatları kısa olan gövdelerde 4 in 1 ESC ya da 2 in 1 ESC seçilmelidir.4 in 1 ESC ise bir kart üzerinde 4 tane ESC’nin bulunmasıdır.2 in 1 ESC de kart üzerinde 2 ESC ‘nin bulunması demektir.Bu tür üzerinde ESC bulunduran kartlar gövdeye montaj edilmektedir ve herhangi bir kaza anında gövdede bulunan ESC kartı korunmuş olur.Üzerinde bulunan ESC lerden herhangi bir tanesi bozulduğu zaman  tamir etmesi çok zordur.

ESC motorların çekeceği maksimum akımı verebilmeli ve doğru gerilim değerini sağlamalıdır.ESC seçiminde elektronik değer kriterlerinden en önemlisi motorun çekecek olduğu akımdır bu yüzden motorun çekecek olduğu akım dikkate alınır ve bu akımdan daha yüksek amper değeri sağlayan bir ESC seçilir. Örneğin, motor 20 saniye boyunca 25A akım çekmeye dayanıyorsa ESC’yi 30A seçmek yeterli olacaktır.Genelde motorun akım değerinde %20 fazla akım değerine sahip ESC seçilir.  ESC’lerin birbiriyle özdeş olması multikopterin dengesi açısından çok önemlidir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.