Parkurda

FASON ÜRETİM YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Fason üretim, bir işletmenin, başka işletmeden üretim aşamasında yardım alması olarak tanımlanır. İmalat aşamasında kullanılması gereken malzemeler ve bu üretimi yapacak işçilik fason üretimi üstlenen işletme tarafından ödenir. Üretim ise, diğer işletme tarafından gerçekleşir. Fason üretim, çok farklı alanlarda kullanılabilen, faydalı üretim sistemlerinden biridir. Çok sık tercih edilen üretim türlerinden biri olan fason üretimi yapan firma ile anlaştığınız zaman, geriye sadece ticareti yapma işi kalacaktır. Bu, zamandan da tasarruf edeceğiniz anlamıma gellir. 

Neden Fason Üretim?

Fason üretimin en faydalı yanlarından biri, sizi iş yeri/atölye/fabrika vb. açma derdine düşürmemesidir. Bir ürün tasarladınız ve bunu satmak istiyorsunuz. En başta aklınıza gelecek soru, tasarımlarınızı nerede üreteceğiniz olur. Bunun için kendinize bir yer açmak, oldukça maliyetli bir durumdur. Üstelik zaman olarak da pek faydalı bir girişim olmayacaktır. Hem sizin istediğiniz bir iş yeri/atölye açmaktan çok ürünlernizi üretebileceğiniz bir yer bulmaktır. Burada devreye, fason üretim yapan firmalar girmektedir. 

Fason üretim, bir üretici firmanın, bir markaya, bu marka adına üretim yapması anlamına gelir. Şayet sadece tasarladığınız ürünleri satmak isterseniz bu işi yapan firmalarla anlaşabilirsiniz. Bu anlaşma size maddi anlamda kazanç sağlayacaktır. Çünkü sizi, bir yer açmaya zorunlu bırakmayacaktır. Siz fason üretim yapan firma ile anlaştığınızda geriye sadece ticareti yapmanız kalacaktır. Bir başka kârlı yanı da size sağlayacağı zamandır. Nihayetinde üretim aşamasıyla siz uğraşmayacağınız için zaman anlamında da kâr elde edebileceksiniz. 

Fason üretim, kendi başına bir iş grubu olarak da ticaret piyasasında yerini almaktadır. Yani sadece fason üretim yapan firmalar da vardır. Ya da mesela üretim kapasitesini dolduramadığında zarar etmemek için dışarıdan fason üretim alan firmalar da vardır. Bu gibi firmalara ulaşmak zor da değildir. Parkurda sizleri bu fason üretim yapan iş yerleri ile aynı noktada buluşturan yerdir. Üstelik sadece fason iş yaptırmak için değil, fason iş almak için de Parkurda’da yerinizi alabilirsiniz. Böylelikle fason iş yaptırmak ya da almak için uğraşmayacak, zaman kaybetmemiş olacaksınız. 

Fason Üretim Tipleri

Fason üretim, küçük işletmelerin büyümesine de olanak sağlayan bir üretim şeklidir. Aynı zamanda fason üretim ile küçük işletmeler işi öğrenmekte, ticaretin içinde yer alabilmeleri kolaylaşmaktadır. Büyük bir işletme, ürettiği ürünleri seçeceği herhangi bir küçük işletmeye yaptırmak isteyebilir. Böyle bir durumda iki taraf anlaşarak, istenilen tutar doğrultusunda üretim gerçekleşir. Bunun için de doğru bir üretim noktası bulmak önemlidir. 

Fason üretim, çok farklı sektörlerde kullanılabilen hızlı ve ekonomik üretim çeşitleri arasında yerini alır. Gıda, kozmetik, giyim, mobilya, CNC gibi büyük sektörler arasında en çok tercih edilen üretim tipi fason üretimdir. Büyük işletmeler, bu işleri yapan küçük işletmelerden destek alarak üretimlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirirler ve taleplere de bu oranda hızlıca cevap verirler. Bunun bir yararı da ülke ekonomisine kazandırdığı canlılıktır. Fason üretim, ticareti de canlı tuttuğu için ekonomik anlamda kalkınmanın da önemli kollarından biri olur. Ayrıca fason üretim ile sadece büyük işletmeler değil, küçük işletmeler de kârlı çıkar. Hem maddi anlamda kazanç elde etmeleri garanti altına alınırken hem de başarılarını çoğaltırlar. Nihayetinde küçük işletmelerin ayakta kalabilmeleri için büyük işletmeler karşısında bir gücünün olması gerekir. Bunu, fason üretim ile kolayca yapabilirler. Yeter ki kendilerine uygun doğru iş ortaklarını bulabilsinler.

Fason Üretimin Yapılması 

Fason üretim, büyük işletmeler için de küçük işletmeler için de kârlı bir üretim şeklidir. Büyük işletmeler karşısında kalan küçük işletmeler, üretim kapasitelerini korumak, maddi anlamda kazanç elde edebilmek için büyük işletmelere ihtiyaç duyabilirler. Bu sebeple bu iki işletmenin yan yana gelmesi küçük işletme için oldukça önemlidir. Sadece küçük işletme için değil, fason üretim büyük işletmenin de büyüme hacmini genişlettiği için kârlı bir iştir. 

Fason üretimi yaptıran firmalar için bir diğer avantaj da imalat yeri, işçi gibi işlemler ile uğraşmayacak olmasıdır. Üretilecek ürünün kapasitesine göre zaman zaman büyük mekânlara, fazla işçi sayısına ihtiyaç doğabilir. Fason üretimi yaptıracak olan firma, bu işlemlerle uğraşmamak için, fason üretimi tercih edebilir. Bu işlemi yaptıktan sonra yapacağı tek şey, ürünlerini satmaktır. Diğer işlerle uğraşmayacağı için fason üretim yaptıracak firma bu noktada kazançlı bir ticaret yapmış olur. 

Peki, her iki işletmeye de kazanç sağlayan bir fason üretim nasıl yapılır?

Büyük işletmeyseniz ya da bireysel olarak tasarımlarınızı üretmek istiyorsanız öncelikle alanınızla, mesela CNC ile ilgili fason üretim yapan işletmeyi bulmanız gerekir. Bu işlem sizler için zor gelebilir. Hele ki büyük şehirlerde yaşıyorsanız üretimi yaptırma noktasında kime güveneceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Bunun güvenilir yollarından biri, size doğru fason üretimi yaptırabilecek yerlere ulaşmanızdır. İşte Parkurda, bunu sizler için kolaylaştıran bir hizmet sunar. Fason üretim yaptırmak istediğiniz firmaları bulmanıza yardım eder. Hatta bununla kalmaz, fason iş alma talebinde bulunmak için de Parkurda’dan destek alabilirsiniz.

Fason Üretimde Şunlara Dikkat Etmelisiniz 

Fason üretim yapacak yeri bulduktan sonra geriye üretim yapacak yer ile yapacağınız anlaşmaya kalır. Bu anlaşmayı yapmadan önce birtakım hususlara dikkat etmeniz önemlidir. 

Fason üretimde dikkat edilmesi gereken ilk husus, firmanın işin ehli olmasıdır. Evet, maliyet açısından tasarruflu olduğu için fason üretimi tercih etmiş olabilirsiniz ama kaliteden de ödün vermemek gerekir. Bu sebeple anlaştığınız yerin daha önceki işlerini öğrenebilir, bunlarda ne gibi bir sıklıkla çalıştıklarını öğrenebilir, tercih edilme aralıklarını öğrenebilirsiniz. Deneyim, fason işin kalitesini ortaya koyar. Üretim yaptıracağınız firmanın bu konu hakkında ne kadar süredir çalıştığını bilmek sizi fikir verebilir. 

Fason üretimi yapacak firmanın çalıştırdığı personel sayısı da önemlidir. Yaptıracağınız işi tarihinde teslim almak önemlidir. Ayrıca işin kaliteli çıkması da. Bunun için de gerekli olan şey, fason üretimi yapacak firmanın donanıma sahip olmasıdır. Hem personel hem de cihaz donanımına. Sonuçta ikisinden birinin eksikliği bile ürünlerinizin doğru ve zamanında çıkmasını engeller. Bu sebeple fason üretimi yaptırmadan önce ürününüzle ilgili ekipmanların firmada olup olmadığını muhakkak öğrenmelisiniz. Yine ürününüzün adedini, alacağı zamanı söyleyerek karşı taraftan bunu karşılayacak personelin olup olmadığı bilgisini almalısınız. 

Fason üretimde dikkat edilecek bir diğer konu da iki firma arasındaki konumdur. Birbirine yakın olunduğu takdirde hem ürünlerin ulaşımı hem de kontrolü daha kolay olabilir. 

Ve tabii ki finansal anlamda sağlanan istikrar. Fason üretimi yapacak firma da yaptıracak firma da finansal anlamda doğru orantılı gitmeli, bir aksaklık yaşamamak adına bunu bir istikrara bağlamış olmalıdır. 

Kalite ve verimliliği arttırabilmek için, işletmenizi büyütmek için fason üretim vermek sizlerin en önemli yardımcılarınızdan olabilir. Aynı durum, fason üretimi alan işletmeler için de geçerlidir. İşletme hacmini genişletmek, istikrarlı büyümeyi hedefleyebilmek, üretimi canlı tutabilmek için fason üretim alabilirsiniz. 

Fason üretim ve fason iş yapmak için  https://www.parkurda.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.