Gıda

Gıda Güvenliği ve Koronavirüs

Koronavirüs Gıdalar Yoluyla Bulaşır Mı ?

Koronavirüsü, enfekte olan kişinin hapşırığı ve öksürüğüyle, ağzından ve burnundan çıkan solunum damlacıkları yoluyla bulaşır. Koronavirüsün ana bulaşma etmeni kişiler arası temastır. Virüsler genelde gıdalarda gelişme göstermezler fakat su ve gıda yoluyla taşıyıcı olabilirler. Koronavirüsün plastik, demir, karton gibi maddeler üzerinde yaşama süreleriyle ilgili bazı veriler mevcuttur. Yapılan araştırmalarda koronavirüsün plastik üzerinde yaklaşık 3 gün boyunca yaşayabildiği saptanmıştır. Virüsün gelişimini ortam sıcaklığı, virüs sayısı gibi faktörler etkilemektedir. Virüsün gıdalar yoluyla insanlara bulaştığı henüz kanıtlanmamıştır. Gıdaların virüsün temel bulaşma yolu olmadığı ve üzerinde virüs barındıran bir gıdayı tükettiğimizde hastalık yaratma riskinin çok düşük oranlarda olduğu belirtilir. Tüm riskleri göz önünde bulundurarak; gıda ambalajlarının temizliğine ve ambalaja temas ettikten sonra en önemlisi kişisel hijyenimizi sağlamamız gerektiği ve buna benzer önerileri dikkate almak yeterli olacaktır.

 

Gıda güvenliği ve koronavirüs

 

Paketli gıdalar, eve sipariş edilen gıdalar ve dışarıda yemek yemek riskli mi?

Hazır gıdalar şu günlerde kurtarıcı olarak görülebilir. Fakat virüsün gıdalar yoluyla insanlara bulaştığı henüz netlik kazanmadığından dolayı ve temel gıda güvenliği kapsamında bazı riskleri göz önünde bulundurmak gerekiyor; gıdayı temin edeceğiniz işletmenin yeterli el ve cilt dezenfektanını çalışanlarına temin ettiğine; kişisel hijyene dikkat edildiğine; maske, bone, galoş ve eldiven kullanılıp gerekli aralıklarla değiştirildiğine; alet, ekipmanlarındaki yeterli sterilizasyonun sağlandığından emin olmalısınız ki bu durumların her zaman için uygulanması gerekmektedir. Gıdayı hazırlayan, paketleme ve gıdayı ulaştırma aşamasındaki insanların sağlık durumundan haberdar olamayız. Bu durumdan dolayı güvendiğiniz, sizin sağlığınız ve gıda sağlığı kapsamındaki hijyen gereklerini yerine getiren işletmelerden alışveriş yapmanız her zaman için önerilmektedir. Başka bir risk faktörü olarak; kapınıza gelen kurye size paketi vermeden önce eline hapşırdıysa ve yeterli hijyeni sağlamadıysa, siz de pakete dokunup el hijyeninize dikkat etmeyip elinizi ağzınıza götürdüğünüz takdirde virüse maruz kalma riskiniz söz konusu olabilir. Virüslü yüzeylere dokunup elimizi ağız, burun ve gözümüze götürdüğümüzde virüs bulaşma riskinin var olduğu belirtilmektedir. Virüsün en çok bilinen bulaşma faktörü kişiler arası temas olduğundan dolayı yakın temasta bulunulabilecek durumlardan kaçınmanız için dışarıda yemek yemek önerilmemektedir. Bu süreçte kendi mutfağınızda pişirdiğiniz yemekler sizin ve yakınlarınız için çok daha sağlıklı olacaktır.

Gıda güvenliği ve koronavirüs

 

Alınabilecek Önlemler Nelerdir ?

Virüsün gıdalar yoluyla kanıtlanmamış olan bulaşma riskini göz önünde bulundurursak her şeyden önce kişisel hijyeninize daha fazla özen gösterip sık sık ellerinizi yıkamak, elinizi ağzınıza, burnunuza ve gözünüze götürmemek bilinen en güvenilir önlemdir. Gıda alışverişlerinizi en az 2 hafta dışarı çıkmanızı gerektirmeyecek şekilde yapın. Alışverişinizi olabildiğince  kısa sürelerde yapmaya çalışın. Kendinize ve etrafınızdaki insanlara koruyucu bariyer olarak 3-4 adımlık mesafenizi her zaman koruyun. Marketten aldığınız gıdaların ambalajını ve ambalajı önceden koyduğunuz zeminleri dezenfekte edebilir ( kolonya ve dezenfektan kullanabilirsiniz ) veya ambalajı, torbayı evinizde kullanmadığınız bir zemine koyabilirsin. Sonrasında en az 20 saniye olacak şekilde ellerinizi sabunlu suyla yıkamalısınız. Yemek yaparken ise özellikle çiğ et ve et ürünlerini ve diğer yapacağınız her türlü yemeği yeterli yüksek sıcaklıklarda pişirerek önleminizi alabilirsiniz. Yemeği yaparken kullandığınız malzemeleri de en az 70° de sabun ve deterjanla yıkayın. Yemeğinizin yiyemeyeceğiniz kadar yüksek sıcaklıkta olduğundan emin olun. Sebze ve meyvelerinizi bol suyla iyice yıkayın. Mutfağınızdaki yüzeyleri sabun ve deterjanlarla temizlemeye özen gösterin.

  • Gıdalar sabun ve deterjan gibi kimyasal temizlik malzemeleriyle asla yıkanmamalıdır. Gıdalarda kalıntı bırakan kimyasallar ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.
Gıda güvenliği ve koronavirüs

 

Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Beslenmenize alabildiğiniz miktarlarda ve yeterli düzeylerde; doğal, taze meyve ve sebze tüketimine, bol su tüketimine; baklagiller ve tahıllara öğünlerde ağırlık vermeye; aşırı yağ, tuz ve şeker tüketiminden kaçınmaya ve sindirimi zor besinleri tercih etmemeye özen gösterebilirsiniz. Özellikle de zihin ve beden sağlığınız için egzersizlerinizi yapmayı ihmal etmeyin. Stresten arınmak ve stresi kontrol altına almak için farklı bir alternatif olarak yoga ve pilates gibi mat üzerinde kendi vücut ağırlığınızla çalışabileceğiniz sporları deneyebilirsiniz.

Gıda güvenliği ve koronavirüs

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.