Enerji

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş enerjisi birçok farklı alanda ve çoğu sektörde kullanılması mümkün olan bir enerji türüdür. İlerleyen teknoloji ile birlikte artan enerji ihtiyacına karşı başarılı bir yenilenebilir enerji kaynağı çeşiti olan güneş enerjisi, üzerinde çok sayıda çalışma gerçekleştirilen bir enerji üretim yöntemidir.
Güneş enerjisi sistemleri aslında çok da yeni olmayan bir teknolojidir. Eski zamanlardan beri kol saatleri ve hesap makinelerinde kullanılmakta olan güneş enerjisi, günümüzde uydularda da kullanılmakta olan bir enerji türüdür.

Trafik Lambaları, sokak lambaları ve işaret lambaları da güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer almaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları teknolojinin gelişmesi ile birlikte asıl tüketicinin de faydalanabileceği sistemler haline gelmiştir. Böylece asıl tüketici de kendi elektriğini üreterek tasarruf sağlayabilmektedir.

Su ısıtmada kullanılan güneş enerjisi yöntemleri ise, fotovoltaik güneş panellerinden bile daha önce başlayan bir teknolojidir. Uygun maliyetli bir enerji alternatifi olması nedeni ile güneş enerjisi, sıcak su üretiminde de sık tercih edilen bir enerji türüdür. Bu nedenle kırsal kesimler ve tarım alanları da güneş enerjisi kullanım alanları olarak tercih edilmektedir.

Güneş Panalleri
Güneş Panalleri

Yenilebilir enerji kaynaklarının önem kazandığı günümüzde ise, güneş enerjisi santrallerinin kurulumu çoğalmıştır. Fabrikalar, endüstriyel alanlar ve soğuk hava depolarının çatıları güneş enerjisi sistemleri kurulum alanları olarak işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra evlerin elektrik ihtiyacını karşılamada da çatı tipi güneş enerjisi santralleri tercih edilmektedir.

Çatı üzeri güneş enerjisi santrali uygulamaları, kullanılmayan alanları değerlendirerek firmalara veya konutlara avantajlı kullanım alanları sunmaktadır. GES çatı uygulamaları tasarımı ile standart saha tasarımlarına göre daha yüksek verim elde etmektedir. Çatı üzeri GES projeleri; sanayi alanlarında yani OSB’ler, depolama, tarım ve hayvancılık tesisleri ile; konut ve büyük ticari yapılarda yani alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, akaryakıt İstasyonları gibi oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu nedenle Türkiye genelinde ciddi bir kullanım potansiyeline sahiptir.

Çatı üstü güneş enerjisi santralleri, uygulandığı bölgedeki estetik görünümleri ile dikkat çekmektedir. Üretim değerleri ile proje bittikten sonraki değerler birebir örtüşmekte ve böylelikle üretim garanti altına alınmaktadır.

Çatı GES projelerinde, düz çatılar eğilimli çatılara göre daha az maliyetlidir ve düz çatıların en iyi ışın alabilmesi için uygun açılarla çalışma yaparak en iyi sonuçları ortaya çıkmaktadır.

Eğimli ev çatılarında ise, çatının gerekli ölçülendirmeleri yapılarak en uygun tasarım oluşturulur. Çatı üstü güneş enerjisi santrallerinde, çatıların dayanıklılığına göre her türlü modül sistemi uygulanabilmektedir.

Çatı Güneş Enerjisi Nedir?

Çatıda güneş enerjisi  nam-ı diğer fotovoltaik yani güneş ışığının enerjiye dönüştürülmesini ifade eden bir ilkeye dayanan enerji üretim yöntemidir. 1839 yılında Alexander Becquerel tarafından bulunan fotovoltaik, Yunanca’da ışık anlamına gelen “pos” ve elektrik gerilimini ifade eden volt sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmektedir.

Çatıda Güneş Enerjisi Nasıl Üretilir?

Güneş enerjisi panellerinde elektrik üretiminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle doğru akımın alternatif akıma AC/DC  dönüştürücüsü ile çevirmek gerekmektedir. Güneş panelleri ile biriktirilen enerji, doğru akımdan alternatif akıma dönüştürülerek kamusal elektrik şebekesine verilir. Güneş enerjisi panelleri kurulumundan itibaren otomatik olarak çalışmayı sürdürür, yeterli güneş ışığı ortaya çıktığında, üretilen elektriği otomatik olarak şebekeye aktarır. Şebekenin gerilimi, frekansı ve düzeni ile ilgili denetimler belirli aralıklarla güvenlik için yinelenir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.