Enerji

Jeotermal Enerji Nedir? Jeotermal Rezervuarlar

Yer kabuğunun farklı derinliklerinde bulunan toplanmış ısının meydana getirdiği sıcaklıkların, bölgesel atmosferik ortalama sıcaklığının üstünde olan ve etrafındaki normal yer altı ve yer üstü sularına göre daha çok çözünmüş mineral, çeşitli tuzlar ve gaz bulunduran basınç altındaki sıcak su ve buhar ile yüzeye taşınan ısıya jeotermal enerji denir.

Jeotermal enerji çoğunlukla yer altından yeryüzüne kadar uzanan çatlak ve kırıkların meydana getirdiği zayıf zonları kullanarak yüzeyde biriken sulardan ya da özel olarak açılan sondaj kuyularından elde edilir. Jeotermal enerjinin kaynağı su, buhar, sıcak kayalar ve yeryüzüne yakın katmanlardaki magma olarak görülebilir. Yer altında ısınan sıvı içerisinde yüksek miktarda erimiş mineral, farklı tuzlar ve gazlar bulundurmaktadır. Jeotermal enerji, fosil yakıtlara alternatif enerji kaynakları arasında en önemlisi konumundadır.

jeotermal enerji
Jeotermal Enerji

Jeotermal kaynakların üç önemli bileşeni vardır:

  1. Isı kaynağı,
  2. Isıyı yer altından yüzeye taşıyan akışkan,
  3. Suyun dolaşımını sağlamaya yeterli kayaç geçirgenliği.

Jeotermal akışkan, jeotermal enerji sisteminin mühim bir elemanıdır. Yer altındaki ısı, farklı iletim yolları ile (konvektif, kondaktif gibi) kayaçlar içerisinde hapsolmuş ya da dolaşan akışkanları ısıtır. Isınmış sıvı ya da gazlara jeotermal akışkan denir.

Jeotermal enerji yenilenebilir, sürdürülebilir, ucuz, güvenilir, tükenmeyen, çevre dostu ve yerli bir enerji kaynağıdır.

Jeotermal Saha

Yeryüzünde jeotermal bir etkinliğe işaret eden coğrafi  kavramdır. Yeryüzünde herhangi  doğal jeotermal çıkış yoksa, yer altındaki jeotermal rezervuarın üzerindeki alanı tanımlar.

Jeotermal Sistem

 Yer altındaki hidrolik sistemin tüm kısımlarına (beslenme alanı, yeryüzüne çıkış noktaları ve yer altındaki kısımları gibi) denir.

Jeotermal Rezervuarlar

Jeotermal sistemin işletmedeki sıcak ve geçirgen kısmını oluşturur.

  •  Rezervuar sıcaklığının 150°C’ dan düşük olduğu, düşük sıcaklıklı sistemler: Bu tür sistemler genellikle yeryüzüne ulaşan doğal sıcak su veya kaynar çıkışları gösterir.
  •  Rezervuar sıcaklığının 200°C’ dan yüksek olduğu yüksek sıcaklıklı sistemler: Bu tür sistemler ise doğal buhar çıkışları (fumeroller), kaynayan çamur göletleri ile kendini gösterir.

Jeotermal sistemlerin fiziksel durumlarına göre üç farklı rezervuar durumu bulunur.

Sıvının etken olduğu jeotermal rezervuarlar:

Rezervuardaki basınç koşullarında su sıcaklığının buharlaşma sıcaklığından daha az olduğu rezervuarlara denir. Rezervuar basıncını sıvı su fazı kontrol etmektedir.

İki fazlı jeotermal rezervuarlar:

Rezervuarda sıvı su ve su buharı birlikte bulunmaktadır ve rezervuar basıncı ve sıcaklığı suyun buhar basıncı eğrisini izler.

Buharın etken olduğu jeotermal rezervuarlar:

Rezervuar basıncındaki akışkan sıcaklığının suyun buhar basıncı eğrisi sıcaklığından daha fazla olması halinde bu tür rezervuarlar oluşur. Rezervuardaki basıncı su buharı fazı kontrol etmektedir.

Etiketler

Ceyda Mülayim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.