Enerji

KAYNAR SULU REAKTÖR (BWR)

-Yakıt: Zenginleştirilmiş UO2 (~%3)

-Soğutucu: Su

-Moderatör: Su

BWR`ler basınçlı su reaktörlerinden(PWR) sonra kullanılan ikinci reaktörlerdir. En belirgin özelliği soğutucu suyun yaklaşık 285˚C sıcaklıkta ve Basınçlı Su Reaktör(PWR)`e göre daha düşük basınç altında kurutuculardan geçirilerek buharla beraber taşınabilen su damlacıklarını ayrıştırmakta ve oluşan buhar doğrudan türbine gönderilmektedir.

kaynar sulu reaktör(BWR)

 

BWR`de Soğutucu Suyu Döngüleri

BWR`da 2 adet su döngüsü ve yardımcı sistemlerden oluşur.

Birinci döngüde ki su reaktörün kalbinde oluşan enerjiyi alıp buharlaşır. Bunun sonucunda su, enerjiyi buhar olarak taşır. İkinci döngüde denizden alınan su ile birinci döngü sonucunda oluşan enerjisini kaybetmiş buhar suya dönüştürülmektedir.

kaynar sulu reaktör(BWR)

 

BWR Birinci Soğutma Suyu Döngüsü

 

BWR`da birinci döngü;

-reaktör kalbi

-türbin-jeneratör

-yoğuşturucu

-ön-ısıtıcı

-pompalardan, oluşmaktadır.

Bu döngüde üretilen buhar direk olarak türbin-jeneratöre gittiği için soğutucu suya “besleme suyu “da denilebilir.

Pompalar yardımı ile soğutucu su nükleer yakıtın bulunduğu reaktörün kabına, aşağıdan yukarı doğru olmak üzere yakıt elemanlarının üzerinden akar. Bu işlem sonucunda, üretilen nükleer enerji soğutucu suyu buharlaştırmaktadır. Oluşan buhar, ana buhar boru hatlarından geçerek önce nem ayırıcılarından ve buhar kurutucularından geçerek türbin-jeneratör binasına gelmektedir. Buhar buradaki türbinin kanatlarına çarparak jeneratörde elektrik enerjisini oluşmasını sağlar.

Daha sonra su haline dönüştürülmek amacıyla buhar, türbinin altına yerleştirilmiş yoğuşturucuya girer. Pompaların yardımı ile ön ısıtıcılardan geçirilir ve tekrar buharlaştırmak için reaktörün kalbine gönderilmektedir.

BWR İkinci Soğutma Suyu Döngüsü

 

-yoğuşturucu

-pompa

-soğuk su kaynağı

-ilgili boru sistemlerinden, oluşmaktadır.

Türbin kanatlarına çarparak enerjisini kaybeden buhar, yoğuşturucuya gider ve burada içerisinde denizden alına soğuk su ile eski haline döner.

BWR`larda Diğer Sistemler

BWR santrallerinde, reaktöre giren soğutucudan oluşan buhar genellikle türbine gönderildiği için radyoaktiftir. Bu yüzden türbin binasının etrafında koruma kabuğu bulunur. Ayrıca BWR`larda reaktör kalbi güçlendirilmiş beton birinci koruma kabuğunun içinde yer alır. Reaktör binasında herhangi bir kaza durumunda radyoaktif maddelerin havaya karışmasını önlemek için ikinci bir koruma kabuğu ile de donatılmıştır. Eğer buhar birinci döngüden dışarı çıkarsa buharın enerjisini absorbe edebilmek için reaktör kabının altında içi su dolu bir havuz bulunmaktadır.

kaynar sulu reaktör(BWR)

 

 

 

Etiketler

Aynil Çoban

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.