EnerjiMakine

Lüle Ve Yayıcı Nedir? Ne İşe Yarar?

Termodinamikte lüle ve yayıcı, sürekli akışlı açık sistemler olarak ele alınır. Lüle ve yayıcı, içerisinden geçen akışkanın basınç ve hız değişiminde rol oynar. Jet motoru ve diğer bazı motorlar, pompa vb. birçok makine içerisinde ya da günlük yaşamda bahçe sulaması vb. gibi birçok alanda kendilerine yer edinmişlerdir.

lüle ve yayıcı

Lüle ve yayıcıları enerji ve iş kapsamına alarak incelersek içerisinden geçen akışkanın hızındaki değişim nedeniyle kinetik enerjide değişim meydana gelir ve bu nedenle toplam enerjide de bir değişiklik söz konusudur. İş değişimi olarak bakıldığında ise sistemde bir değişiklik söz konusu değildir.

Lüle ve Yayıcı Ne İşe Yarar?

Lüle ve yayıcı, mekanik sistemlerdir. Lüle ve yayıcı da akışın hızı ve basıncı ters orantı ile işlemektedir.

Lüle, akışın basıncını düşürür ve ters orantılı olarak akışın hızının artmasını sağlar. Lülenin çapı görselde de görüldüğü üzere gittikçe daralır. Lüleye bahçelerde, parklarda kullanılan bahçe hortumu, fıskiyeler vb. örnek gösterilebilir.

lüle ve yayıcı

Yayıcı, akışın hızını azaltır ve ters orantılı olarak akışın basıncının artmasını sağlar. Yayıcının çapı gittikçe genişler. Yayıcıya, pompa, motor vb. makineler örnek gösterilebilir.

lüle ve yayıcı

Etiketler

Ceyda Mülayim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.