Elektrik-ElektronikYazılım

Neden Sık Sık Windows Güncellemesi Gelir? Hepsini Yüklemeli miyiz?

Windows’un sitesindeki verilere göre şu anda 1 milyardan fazla cihaz Windows 10 işletim sistemi ile çalışıyor. Bu sayıya yakın miktarda, daha önceki sürümleri kullananlar da mevcut. Bu bilgisayarları düzenli tutmak için, Microsoft birkaç haftada bir güncelleme yayınlar. Bunlar hatalı kod parçası düzeltmeleri, özellik ekleme-çıkarma yahut kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından kırılan güvenlik açıklarına karşı bilgisayarları korumak amacıyla yayınlanır.

Peki Her Güncelleme Geldiğinde Yüklemeli miyiz?

Mümkünse evet.

Kullanıcıların mümkün olan en iyi Windows sürümünü çalıştırmasını sağlamanın en iyi yolu güncellemelerdir. Şirket, bunu yapmanın, diğer sayısız potansiyel sorunun yanı sıra veri kaybına ve bilgi hırsızlığına karşı da koruma sağlayacağını söylüyor. Windows’un çalışmasını sürdürebilmesi için bu güncellemeler gerekli değil. Lakin potansiyel bir korsanın verilerinizi çalmaması için gerekli. Sistemdeki açıkları, herhangi biri keşfeder. Kişi geribildirim sağlarsa, şirket yeni güncellemeyle güvenlik açıklarını kapatır ki kimse bu açıktan faydalanan korsanlar tarafıdan mağdur edilmesin.

Ansızın yapılan güncellemeler canınızı sıkıyor olabilir. Önüne geçmek için zamanlama ayarlarını kullanmanızı öneririz.

Microsoft devasa bir şirket olsa da onların da hata yapabildiklerini unutmamakta fayda var. Yakın zamandan bir örnek verecek olursak; KB4541335 olarak bilinen Nisan 2020 güncellemesi, birçok kullanıcının bilgisayarını hatalı kod kaldırılana kadar neredeyse kullanılamaz hale getirmişti. İlerideki bir gün yine güncelleme prosedürünün çuvallaması ihtimaline karşı, yedek olarak bir kurtarma sürücüsü oluşturmanız da tavsiye edilir.

Etiketler

Doğanay YILMAZ

Teknolojiye ve onun gelişimine hayran, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.