Yazılım

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Nesnelerin İnterneti veya IoT, tüm dünyada veri toplayan ve paylaşan, şimdi internete bağlı olan milyarlarca fiziksel cihazı ifade eder. Süper ucuz bilgisayar çiplerinin gelmesi ve kablosuz ağların yaygınlığı sayesinde, hap kadar küçük bir şeyden uçak kadar büyük bir şeye, IoT’nin bir parçasına dönüşmek mümkündür. Tüm bu farklı nesneleri bağlamak ve bunlara sensörler eklemek, aksi takdirde aptalca olacak cihazlara bir miktar dijital zeka ekleyerek, bir insanı dahil etmeden gerçek zamanlı verileri iletmelerini sağlar. Nesnelerin İnterneti, çevremizdeki dünyanın dokusunu daha akıllı ve daha duyarlı hale getirerek dijital ve fiziksel evreni birleştiriyor.

Basitçe, Nesnelerin İnterneti – basit sensörlerden akıllı telefonlara ve giyilebilir cihazlara – birbirine bağlı cihazların birbirleriyle iletişim içinde olmasıdır. Bu bağlı cihazları otomatik sistemlerle birleştirerek, belirli bir görevi olan birine yardım etmek veya bir süreçten öğrenmek için “bilgi toplamak, analiz etmek ve bir eylem oluşturmak” mümkündür.

  • IoT, kapalı özel internet bağlantılarındaki cihazların başkalarıyla iletişim kurmasına izin verir, farklı ağ türleri arasında iletişim kurma fırsatı verir böylece çok daha bağlantılı bir dünya yaratır.
  • Endüstriyel uygulamalarda, ürün hatlarındaki sensörler verimliliği artırabilir ve israfı azaltabilir. Bir çalışma, ABD üreticilerinin yüzde 35’inin kurulumlarında akıllı sensörlerden gelen verileri kullandığını tahmin ediyor.
Nesnelerin İnterneti (IoT)
Nesnelerin İnterneti (IoT)

IoT’un Bize Etkisi

Gelecek için yeni kural, “Bağlanabilecek her şey bağlanacak” olacaktır. Ama neden bu kadar çok bağlı cihazın birbiriyle konuşmasını istesin ki? Bunun neye benzeyebileceği veya potansiyel değerin ne olabileceğine dair birçok örnek vardır. Diyelim ki bir toplantıya gidiyorsunuz; arabanızın takviminize erişimi olabilir ve zaten alınacak en iyi rotayı biliyor olabilir. Trafik yoğunsa arabanız karşı tarafa geç kalacağınızı bildiren bir metin gönderebilir. Çalar saatiniz sabah 6’da sizi uyandırır ve sonra kahve makinenizi sizin için kahve hazırlamaya başladığını bildirirse ne olur? Ofis ekipmanınız sarf malzemelerinin azaldığını ve otomatik olarak daha fazla sipariş verildiğini bilseydi ne olurdu? İşyerinde kullandığınız giyilebilir cihaz size ne zaman ve nerede en aktif ve üretken olduğunuzu söyleyebilir ve bu bilgileri çalışırken kullandığınız diğer cihazlarla paylaşırsa ne olur?

IoT bundan sonra nereye gidiyor?

Nesnelerin İnterneti henüz bebeklik aşamasında. Ürünler her zaman birbirine kolayca bağlanmıyor ve ele alınması gereken önemli güvenlik sorunları mevcut. Samsung’un verdiği bir rapor, 2020’ye kadar bağlı her cihazı güvence altına almanın “kritik” olduğunu söylüyor. Firmanın Açık Ekonomi belgesi “teknolojinin oyunun önünde ilerlemesi konusunda çok açık bir tehlike var” diyor. Firma, 2020’den önce 7.3 milyardan fazla cihazın üreticileri tarafından güvenli hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Araştırmaya yardımcı olan Altimeter Grubu’ndan Brian Solis, “Şirketlerin, daha önce hiç görmediğimiz bir şekilde hızla gelişmek için IoT, AI ve makine öğrenimini kullanarak dijital Darwinizm’e gireceği bir geleceğe bakıyoruz” dedi.

Etiketler

Doğanay YILMAZ

Teknolojiye ve onun gelişimine hayran, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.