EnerjiMakineMuhendislik

Nükleer Santrallerin Ülkelere Göre Dağılımı

Almanya'daki Nükleer Santrallerin Durumları

Dünya’da toplamda yaklaşık olarak 450 tane nükleer santral bulunmaktadır ve en çok santral bulunduran ülke ABD’dir . Halen 14 ülkede 68 tane daha nükleer santral kurulumuna devam edilmektedir. Yaklaşık olarak enerji ihtiyacının %20’sini bu santrallerden karşılamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ nin nükleer santral sayısı oldukça fazladır ve ABD’yi Fransa takip etmektedir. Fransa’ nın nükleer santral sayısı ABD kadar fazla olmasa da karşıladığı enerji miktarı daha fazladır. Fransa elektrik ihtiyacının çoğunluğunu nükleer santrallerden karşılamaktadır. Türkiye ise elektrik ihtiyacının yaklaşık %98’ini diğer ülkelerden karşılamaktadır ancak Akkuyu Nükleer Santrali’ nin kurulması sonucunda Türkiye elektrik enerji miktarının %17’sini bu santralden karşılayabilecek hale gelecektir. Tablo ‘1 de ülke ve bu ülkelerin nükleer santral sayılarını ve elektrik ihtiyacının % kaçını karşıladığı gösterilmektedir. Tablo 2’ de ise nükleer santrale sahip bazı ülkelerin karşıladığı kurulu güç miktarı verilmektedir. Bu Tablo’3 ten de anlaşılabileceği gibi en çok kurulu güç ABD’dedir. Arkasından ise Fransa gelmektedir ve Almanya ise 20.470 MW Kurulu güce sahiptir.

Tablo 1: Ülkelere göre Nükleer Santral Sayısı ve % Enerji Miktarı.

Ülke Nükleer Santral Sayısı (adet) Karşıladığı % Enerji Miktarı
Amerika Birleşik Devletleri 99 %20
Fransa 58 %71
Almanya 18 %28
Çin 39 %4
Rusya 37 %17.4

Tablo 2: Ülkeler ve Sahip Oldukları Kurulu Güç.

Ülke Kurulu Güç (MW)
Amerika Birleşik Devletleri 100.683
Fransa 63.260
Almanya 20.470
Çin 8.438
Rusya 21.743

ALMANYA’DAKİ NÜKLEER SANTRALLERİN DURUMLARI

Almanya’da aktif olarak çalışan 18 adet nükleer santral bulunmaktaydı ve bu santraller elektrik ihtiyacının yaklaşık olarak %28’ini karşılamaktaydı ancak 2011 senesindeki Fukushima kazası sonucunda Almanya nükleer santrallerini kapatmaya başlamıştır. Bu kazadan sonra ülkeler nükleer santralleri için alternatif şeyler düşünmeye başlamışlardır. Almanya da bu düşünceden yola çıkarak nükleer santrallerini kapatacağını ve yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanacağını açıklamıştır. 2022 yılının bitimine kadar bütün santrallerin kapanması öngörülmüştür. Bu santraller yerine kömürle çalışan termik santraller kurulması düşünülmüştür ancak kömür santrallerinin çevreye zararlı etkileri yüzünden Almanya çevre sürekliliği ile zıt bir konuma düşmüştür. Almanya’da toplamda 10.0 GWe kapasitesiyle 7 adet nükleer güç santrali operasyonel faaliyet göstermektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.