Elektrik-Elektronik

Osiloskop Cihazı Nedir ?

Temel olarak elektriksel işaretlerin zamana bağlı olan değişimlerini iki eksenli bir  grafik (dalga) şeklinde görüntülemeye yarayan cihaza Osiloskop denir. Osiloskop ekranının yatay (x) ekseni zamanı , dikey (y) ekseni ise gerilimi ölçmemizi sağlar. Ölçtüğü değerleri iki eksenli bir grafik şeklinde görüntüleyebilmesi ve ölçümleri doğru yapabilmesi sayesinde elektronik laboratuvarlarının vazgeçilmez ekipmanlarından biridir diyebiliriz.

Osiloskop Nasıl Çalışır ?

Osiloskop Cihazı

Peki osiloskopta sinyal görüntüsü nasıl oluşuyor ? Temel anlamda osiloskopların içlerinde şekildeki gibi bir katot tüpü bulunur.Katot tüpünün giriş kısmında bulunan ısıtıcı flemanın ısıttığı katot, elektron yaymaya başlar ve pozitif yüklü olan hızlandırma anotunun bu elektronları çekmesi ve bu elektronların kontrol ızgarası deliğinden geçmesi sonucu elektron ışını oluşmuş olur.Katot odaklayıcı  ve  hızlandırıcı anotun oluşturduğu bu yapıya elektron tabancası denir.Elektron tabancasında oluşan bu ışın daha sonra dikey ve yatay saptırma levhalarından geçer.Bu levhaların amacı gelen ışını gerilimle orantılı olarak saptırarak fosfor kaplı ekrana iletmektir.Elektronlar yatay ve düşey plakalara uygulanan gerilimin fonksiyonu olarak hareket ederler.Fosfor kaplı ekrana çarpan elektronların kinetik enerjileri ışık enerjisine dönüşür ve bu sayede ekranda levhaların saptırma miktarına yani gerilime bağlı ışıklı bir çizgi yani fonksiyona bağlı bir grafik(dalga) oluşur.Yani kısacası katot ışın tüpünde meydana gelen elektron ışınları fosforla kaplanmış ekrana çarparak ekranda görüntü oluşmasını sağlarlar.

 

Osiloskop Cihazının Düğmeleri ve Görevleri

 

 Power (On/Off) Düğmesi:  Açma-kapamayı sağlar.

 Intens: Ekrandaki çizginin parlaklığını ayarlar.

 Focus: Ekrandaki çizginin uygun inceliğini ayarlar.

Vertical-Horizontal Position(düşey-yatay pozisyon): Bu düğmelerle tarama çizgilerinin yatay ve düşey doğrultudaki pozisyonları değiştirilir.

 Volt /div Düğmesi: Giriş duyarlılığını 5 mV/cm den 20 V/cm e kadar ayarlar.

Time /div Düğmesi: Zamanı 0,5 ms/cm ile 0,2 s/cm aralığında seçer.

Hold off: Taramalar arasındaki gecikme zamanını kontrol eder.

Tetikleme Kaynağı:

  •  Int(iç tetikleme): Ekranda görülen kanal 1 veya kanal 2 işaretini tetikleme işareti olarak seçer.
  • Line: Şebeke frekansını tetikleme kaynağı olarak seçer.

Eğim düğmesi: Bu anahtar (+) veya (-) olarak işaretlenmiştir. Bu işaretler tetiklemenin pozitif veya negatif konumdan yapılıp yapılmayacağını  belirler.

Dual Düğmesi: Kanal 1 ve Kanal 2’nin aynı anda görünmesini sağlar.

Stop: Sadece dijital osiloskoplara özel olan bu buton, sinyalin o anki halinin anlık bir görüntüsünü alır.Bu sayede sinyali  daha detaylı şekilde inceleyebiliriz.

Osiloskop Ne Ölçer ?

 

►AC – DC Gerilimler

► AC- DC Dolaylı Olarak Akımlar

► Periyot ve Frekans

► Çok Kanallı Osiloskoplarda Birden Fazla Sinyalin Karşılaştırılması ve Faz Farkı Ölçümü

► Komponent Testi

Osiloskop Devreye Nasıl Bağlanır ?

Osiloskop devredeki gerilimi ölçtüğü için devreye paralel bağlanır. Osiloskobu devreye bağlamak için osiloskop probu denilen şekildeki özel kablo kullanılır. Osiloskop probları cihaza BNC adı verilen vidalı konektörler ile bağlanır.Osiloskop probunun devreye bağlanan uçlarından biri krokodil şeklindedir ve bu uç devrenin yada güç kaynağının toprak hattına bağlanır, probun  diğer ucunda ise yaylı bir mekanizma bulunur ve bu sayede devredeki çeşitli noktalara veya açık kablolara kolayca bağlanabilir. Osiloskop probunun üzerinde osiloskop çarpanını ayarlayabilceğimiz bir yer bulunur bu çarpan 1X’te ise sinyal olduğu gibi iletilir,10X’te ise sinyal 10 kat zayıflatılarak iletilir.

Osiloskop Cihazı

Osiloskop Çeşitleri

 

Dijital Osiloskop: 

  • Dijital osiloskoplar günümüzde en sık rastlayacağımız tipteki osiloskoplardır. Gelişmiş mikroişlemciler sayesinde girişten gelen sinyallerin hızlı ve yüksek çözünürlüğe sahip olaması, dijital osiloskoplarda izlenen sinyalin istenildiği zaman durdurulabilmesi, istenilen seviyede tetiklenebilmesi ve sinyali kaydedilebilme gibi  özellikler dijital osiloskopların önemli özelliklerindendir.
  • Osiloskop CihazıAnalog Osiloskop :
  • Analog osiloskoplar  bilinen en eski tipteki osiloskopları oluşturur. Dikey ve yatay saptırma levhaları sayesinde saptırılan elektronların fosfor kaplı ekrana çarptırılması prensibiyle çalışır.Osiloskop Cihazı

USB Osiloskop: 

  • Dijital osiloskoplar ile aynı prensiple çalışan bu cihazlar üzerinde ekrana sahip değildir. Sinyali görüntülemek için bilgisayara ve bir yazılıma gerek duyarlar.
    Osiloskop Cihazı El Tipi Osiloskop:
  • Boyutlarının küçük olması ve taşınabilir olmaları sayesinde sahada kullanılabilmeleri açısından çok önemlidirler. Ayrıca arıza keşif içinde kullanıldıkları için ekstra dayanıklı muhafazaya sahiptirler.Osiloskop Cihazı
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.