EnerjiMakine

Pompa Nedir? Ne İşe Yarar?

Sıvıların taşınmasında kullanılan mekanik cihazlara “pompa” denir. Pompa, sıvıların düşük basınçtan yüksek basınca geçişinde oluşan basınç farkından yararlanarak suyun taşınmasını sağlar. M.Ö. 3. Yüzyılda Arşimet tarafından ilk pompa bulunmuştur. Günümüzde hala (Archiemedes) Arşimet vidası kullanılmaktadır.

Pompa aynı zamanda tulumba adı ile de bilinir. Genellikle arazilerde kullanılan tulumba yer altından araziye su çekme işleminde kullanılır. Pompaların birçok çeşidi ve modeli vardır. Taşınacak sıvıya göre pompanın üretileceği malzemeler değişiklik gösterir.

Pompa Çeşitleri

  • Santrifüj Pompa

Basit tasarımı, ucuz maliyetli olması ile santrifüj pompalar dünyada en çok kullanılan pompalardır. İçerisindeki pervane ve dairesel bir pompa gövdesinin yardımı ile pompanın girişi ve çıkışı arasında basınç farkı meydana gelir ve suyun taşınmasını sağlar.

pompa nedir

  • Hidrolik Pompa

Hidrolik pompalarda kendi içerisinde dişli, pistonlu ve paletli olarak üçe ayrılır. Bu çeşitliliğin sebebi uygulama koşullarıdır.

pompa nedir

Hidrolik pompa yeterli basınç ve debiyi sağlayamazsa hidrolik devre ve fonksiyonları gerçekleşemez. Gürültü seviyeleri oldukça düşüktür. Emiş performansı düşük olduğu için dezavantaj haline gelmiştir.

  • Dalgıç Pompa

Bu pompa çeşidi adından da anlaşılacağı üzere suya tamamen daldırıldığında çalışır. Dalgıç pompanın içerisinde diğer pompalardan farklı olarak bir filtre bulunur. Pompanın giriş kısmında bulunan filtre, pompaya giriş yapan her türlü maddenin filtrelenmesini sağlar. Bunun sebebi de filtrenin deniz, kanalizasyon ve yeraltı suları gibi sulu ortamlarda çalışması ile alakalıdır. Aynı zamanda dalgıç pompa kanalizasyon ve septik pompası olarak da bilinir.

pompa nedir

Devamında filtrelenen suda, pervanenin dönmesiyle bir basınç artışı meydana gelir. Basınç ile çarka ulaşan suyun, çarkta ilerlemesiyle hızı artar ve su tahliye edilir. Pompa, dış ortama uygun tasarlanmadığı sürece tamamen suda olmaması kavitasyon problemine yol açabilir. Oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü pompalardır.

  • Diyaframlı Pompa

Hava ile çalışan ve mekanik olmak üzere iki tip diyaframlı pompa vardır. Hava ile çalışan diyaframlı pompalar, basınçlı hava ile çalışır. Otomatik havalı valf sistemi, pompadaki ünitelerin hava basıncını değiştirerek tek mille birbirine bağlı olan diyagramların dönüşümlü-aşamalı olarak çalışmasını sağlar.

pompa nedir

  • Peristaltik Pompa

Genellikle su arıtma, ilaç sektörü, gıda işleme ve kimyasal işleme endüstrilerinde kullanılan peristaltik pompalar, harmanlama ve dozajlama işlemleri için düzenli bir akış sağlar.

pompa nedir

Avantajlarından biri de cihazın su ile temas etmemesidir bu sayede sadece pompanın borusu için az bir bakıma ihtiyaç duyulur. Peristaltik pompada geri akış durumu olmadığından dolayı tek taraflı akış söz konusudur.

 

Pompa çeşitleri oldukça geniş bir alana sahiptir ve yukarıdaki çeşitler, en bilindikler olmakla beraber daha birçok pompa çeşidi de bulunmaktadır.

Etiketler

Ceyda Mülayim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.