Elektrik-Elektronik

Voltaj Regülatörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Dağıtım şebekelerindeki elektrik, alçak gerilim trafolarına olan mesafesinden kaynaklı ya da iletim hattındaki çevrime girip çıkan yükler sebebiyle toleransta ilerleyememekte, şebeke gerilimi olması gereken değerden yüksek veya alçakta olabilmektedir. Gerilim, değişken koşullara bağlı kalınarak farklı debilerde akan su gibi farz edilebilir. Akan suyun debisinin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan regülatör sistemlerinde olduğu gibi elektrikte de gerilimdeki dalgalanmalar için voltaj regülatörü kullanılmaktadır. Regülatörler, şebeke geriliminde filtre vazifesi üstlenerek, yüksek veya alçak gerilimi beklenen değere ayarlayan cihazlardır.

regülatörler

Voltaj Regülatörü Çeşitleri

  • Kademeli
  • Servo
  • Statik

Servo voltaj regülatörleri, günümüzde regülatörlerin en yaygın kullanılan çeşididir.

Regülatörlerin çalışma prensibi, özellikle servo regülatörlerde manuel olarak basamak ayarlarıyla girişteki voltajın düşük olması durumunda giriş sargısının çıkış sargısından daha fazla sarımlı duruma getirilmesi, giriş voltajının yüksek olması durumunda ise giriş sargısının çıkış sargısından daha az sarımlı duruma getirilmesi ile voltajın dengelenmesini sağlar.

Kullanım Amacına Göre Regülatörler

  • Monofaze
  • Trifaze
Monofaze  Voltaj Regülatörü
Monofaze  Voltaj Regülatörü

Trifaze Voltaj Regülatörü
Trifaze Voltaj Regülatörü

Otomatik Voltaj Regülatörü Nedir?

Otomatik voltaj regülatörü, teknolojinin ilerlemesiyle kademe ayarını manuelden çıkararak otomatik olarak kendisi ayarlayan regülatör çeşididir. Statik ve mikroişlemci olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Etiketler

Ceyda Mülayim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.