Makine

SALMASTRA NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Sızdırmazlık sağlamak amacıyla kullanılan en eski elemanlardan biridir. Salmastralar bitkisel kökenli (pamuk, jüt, keten, kenevir); hayvansal kökenli (deri, yün); mineral (amyant); sentetik kökenli (rayon, naylon, PTFE) malzemelerden kafes, düz, yuvarlak veya bükümlü örgü şeklinde yahutta haddelenerek veya sarılarak elde edilen salmastra, yuvasına spiral şeklinde sarılarak ya da uygun şekilde kesilmiş halkalar halinde yerleştirilir. Eksenel yönde bir kuvvet etkisiyle salmastra halkaları sıkıştırılarak sızdırmazlık sağlanır. Bu sızdırmazlık yöntemi daha çok pompalarda ve vanalarda kullanılmaktadır.

salmastra

SALMASTRA’NIN ÇALIŞMASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Hareketli parçalar arasında sızdırmazlığın sağlanması;

-Hız, basınç, sıcaklık, ortam akışkanının kimyasal özellikleri gibi faktörlere bağlıdır,

-Salmastra kutusu dizaynı,

-Mil ve yuvanın yüzey temizliği,

-Salmastra yerleştirme şekli (mile açılı vs konulursa kaçak oluşur),

-Mil salgısı da sızdırmazlık özelliğini etkiler.

Otoklav içerisinde bulunan sıcaklık ve hava sirkülasyonunu sağlamak için dışarıdan bir döndürme kuvvetine ihtiyaç vardır ve içerideki ortamda bulunan gaz kütlesini içerde hapsederek yapılması gereken bu işlemi Mekanik Salmastra ile sağlanmıştır.

salmastra

ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Kovan Tipi: Salmastra kovanı vana mili boyunca olabilecek sızdırmazlığı önlemek için dizayn edilir. Yaygın salmastralar birçok malzemeden yapılır. En çok kullanılan uygun bir yağlayıcı ile yağlanmış örgü biçimindeki asbest salmastralardır. Dolgu mili fazla sıkıştırıp, çalıştırmasını zorlamadan sızdırmazlığı sağlanmalıdır. Salmastra sıkılmayacak kadar incelince değiştirilmelidir.

Çift Cıvata ile Sıkılan: Bu tip sızdırmazlığı sağlayan dolgu malzemesi karşılıklı iki yönden eşit baskı yapılarak sıkılır. Fakat salmastradan kaçak olursa daha fazla sıkılır. Sıkıştırma anında mil hareketinin kısaltılmasına dikkat edilmelidir. Salmastra aşınıp kullanılmaz hale gelince değiştirilir.

Fanus Tipi: Vana sıcak serviste kullanılıyorsa dolgu arasına içinden soğutma akışkanı geçen bir fanus yerleştirebiliriz. Bazı yüksek basınçlı servislerde de salmastranın ilk bölümünden geçebilecek olan akışkanı tutmak için bu yöntem uygulanabilir. Fanus tipi salmastra düzeneği akışkanın partiküllü olduğu durumlarda verimli olarak kullanılabilir. Çünkü fanus sayesinde sızdırmazlık azalır ve vana mili aşınması ve kirlenmesi önlenir.

Enjeksiyon Tipli: Bu tip de vana normal operasyon şartlarına geldiğinde enjeksiyon sıvısı verilmez. Salmastra düzeneği içinde bilyeli bir çek vana mevcuttur. Buna rağmen daha güvenli bir operasyon için çek vana ve enjeksiyon noktası arasına bir vana konulması uygun olacaktır. Sızdırmazlık sıvısının enjeksiyonu için ayarlama vidası çekilir, sıvı hatta verilir ve küçük vana açılır. Kaçak kesilinceye kadar ayar vidası sıkılır. Bundan sonra vana sıkılır. Eksilen sıvı yerine ikmal yapılır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.