Enerji

Soğutma Sistemleri Nelerdir? Klima Parçaları

Soğutma Sistemleri Nelerdir?

Soğutma sistemleri bir alanda, birlikte çalışarak ortamın havasını temizleyen, nem dengesini ve ideal sıcaklığı sağlayan soğutma cihazı  ve bağlantı bölümlerinden oluşur.

Soğutma sistemi türleri arasında en verimli olanlar ve yaygın olarak kullanılanlar VRF sistem klimalar ile multi sistem klimalardır. Bu soğutma sistemlerinin elemanları dış ünite ile buna bağlı iç ünite ve iç bağlantı bölümlerinden oluşur. Bahsettiğimiz sistemler bireysel kullanımdan farklı olarak toplumsal alanlarda da kullanılır.

Temel soğutma çevrimi
Temel soğutma çevrimi

Klima Nedir?

Klimalar, bireylerin daha konforlu ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını isteğe bağlı olarak soğutan veya ısıtan, nem dengesini sağlayan, toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır.

Klimalar ve Çeşitleri:

  • VRF Sistem Klimalar
  • Multi Sistem Klimalar

VRF Sistem Klimaları, Multi Sistem Klimalardan Ayıran Başlıca Özellikler:

VRF sistem klimaları, multi sistem klimalardan ayıran en büyük faktör; değişken gaz debisi sebebiyle enerji tasarrufu ile birlikte kullanıcıların rahatını en yüksek düzeyde tutmasıdır. Çevreye karşı  itina ve saygı gösteren sistem, enerji tasarrufunu merkez edinmiş, gelişmiş uygulama esnekliği sağlar.

Klima Parçaları

  • Kompresör: Soğutucu sıvıyı, sistem içerisinde kompresör desteği  ile dolaştırılarak soğuk kaynaktan sıcak kaynağa ısı iletimi  sağlanır. Kompresörler, soğutma çevrimlerinde soğutucuda alçak basınçta gaz fazındaki soğutucu akışkanı soğurarak daha yüksek basınçta olan yoğuşturucuya (kondansere) gönderen bir makinedir.
Kompresör
Kompresör
  • Valfler: Soğutma çevrimlerinde elektrik akımı ile soğutma kanalını açıp kapatan selenoid valflerdir. Bu valflerin genel vazifesi soğutucu akışının  yolunu açmak veya yolunu kapatmaktır. Selenoid valfler kullanılacağı konumun basınç ve sıcaklık düzeylerine, açıp kapatacağı soğutucu akışkanın cinsine sınırlı olarak değişik şekillerde yapılır. Selenoid valfler, iki ana parçadan oluşmuştur. Bu parçalar, valf gövdesi ve selenoid bobindir.
Selenoid valf
Selenoid valf

Selenoid bobin basit bir sargıdan meydana gelmektedir. Elektrik akımı uygulandığında ortaya çıkan manyetik alan sebebiyle bir mıknatıs misali çalışır. Mıknatıslanma ile elde edilen kuvvet ile çelik çekirdek mil hareket ettirilerek valfin açılması veya kapanması sağlanır.

  • Yoğunlaştırıcı (Kondanser): Soğutma çevriminde soğutucunun buharlaştırıcıdan aldığı ısıyı ve ekowattaki soğurma pompalama işlemi esnasında ilave edilen ısının alınmasını sağlayan kısımdır. Soğutucu, yoğunlaştırıcı üzerindeki fanın da desteğiyle  sıvı faza geçerek basınç kazanır. Hava soğutmalı yoğunlaştırıcılar genellikle bakır boru ve ısı aktarımını hafifletmek için alüminyum kanatlardan oluşmuştur. Soğutucu, yoğunlaştırıcıya üstten verilerek yoğunlaştıkça aşağı doğru inmesi sağlanmaktadır.
Yoğunlaştırıcı
Yoğunlaştırıcı
  • Buharlaştırıcı (Evaporatör): İç ünitenin ana kısmı ‘buharlaştırıcı’dır. Buharlaştırıcı, sıvı fazındaki soğutucu akışkanın iyi ve hızlı buharlaşmasını sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Sıvı fazdaki, soğutucu akışkan  yoğuşturucudan (kondanserden) doğrudan veya basınç düşürücü unsurlarda genleştikten sonra buharlaştırıcıya (evaporatöre) sıvı buhar karışımı olarak ulaşır. Buharlaştırıcıda, sıvı fazdaki soğutucu akışkan, buharlaşarak bulunduğu zemindeki ısıyı almaktadır. Alınan ısı  arkasına konulan bir fan sayesinde ortama iletilir.
Buharlaştırıcı
Buharlaştırıcı
Etiketler

Ceyda Mülayim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.