MakineMuhendislikYazılım

SONLU ELEMANLAR ANALİZİ (Finite Element Analysis)

FEA(finite element analysis) , karmaşık ürünleri ve sistemleri modellemek için kullanılan bilgisayar tabanlı bir süreçtir. Bu simülasyonlar, potansiyel olarak karmaşık performans sorunlarına “çözüm” veya bir dizi çözüm bulmak amacıyla sanal bir ortamda gerçekleşir. Tüm bilim ve mühendislik disiplinleri için yararlıdır.

Özellikle, malzeme bilimleri ve mühendisliğine uygulandığı gibi, bir malzemenin mukavemet ve davranış özelliklerini stres, titreşim ve sapma gibi koşullar altında hesaplamak için kullanılır. Malzemelerin büyük ve küçük ölçekli davranışlarını araştırmak için kullanılabilir. FEA yazılımı artık her zamankinden daha hızlı ve daha kolay. Üretim tesisleri çevresinde yayılabilecek ve hatta operatörler tarafından kullanılan diğer tasarım ve kontrol yazılımlarına gömülebilecek kadar çeşitlidir.

FEA nasıl çalışır?

FEA, yüksek derecede fiziksel karmaşıklıklara ve matematiksel süreksizliklere sahip büyük bir yapıyı daha küçük, daha yönetilebilir bölümlere ayırarak çalışır. Her bölüm kendi yerel alanının malzeme özelliklerini temsil eder. Yapıyı daha küçük ve daha küçük bölümlere dilimleyerek, simülatör daha büyük yapının dış veya iç uyaranlara nasıl tepki vereceğini anlar.Bu sürecin başlangıcı, teorik bir “düğüm” dizisinin yapı üzerine yerleşimini belirleyerek başlar. Node, 2D veya 3D yapı içindeki tek bir noktadır. Her bir düğüm, bulunduğu yerin malzeme ve yapısal verileri ile programlanır.

SONLU ELEMANLAR ANALİZİ (Finite Element Analysis)SONLU ELEMANLAR ANALİZİ (Finite Element Analysis)

Düğümler arasına çizgi eklenmesi bir MESH yapısı oluşturur. Ağ, tam parçanın daha küçük ve daha basit bölümlerini kapsar. Ağ ne kadar yoğun olursa, sonuçlar tam sistem için o kadar kesin olur, ancak hesaplamalar o kadar karmaşık olur

Makine mühendisliği disiplini çatısı altında çeşitli uzmanlıklar (havacılık, biyomekanik ve otomotiv endüstrileri gibi) ürünlerinin tasarımında ve geliştirilmesinde yaygın olarak entegre sonlu elemanlar yöntemi kullanır. Bazı modern sonlu elemanlar yöntemi  paketleri, termal, elektromanyetik, sıvı ve yapısal çalışma ortamları gibi belirli bileşenleri içerir. Yapısal bir simülasyonda FEM, sertlik ve mukavemet görselleştirmeleri üretmeye ve ayrıca ağırlık, malzeme ve maliyetleri en aza indirmeye çok yardımcı olur.

FEM, yapıların büküldüğü veya büküldüğü yerlerin ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlar ve gerilmelerin ve yer değiştirmelerin dağılımını gösterir. FEM yazılımı, bir sistemin hem modellemesinin hem de analizinin karmaşıklığını kontrol etmek için çok çeşitli simülasyon seçenekleri sunar. Benzer şekilde, istenen doğruluk düzeyi ve ilişkili hesaplama süresi gereksinimleri, çoğu mühendislik uygulamasını ele almak için aynı anda yönetilebilir. FEM, tasarım üretilmeden önce tüm tasarımların inşa edilmesine, rafine edilmesine ve optimize edilmesine olanak tanır. Ağ, modelin ayrılmaz bir parçasıdır ve en iyi sonuçları elde etmek için dikkatlice kontrol edilmelidir. Genel olarak bir ağdaki eleman sayısı ne kadar yüksek olursa, ayrık problemin çözümü o kadar doğru olur. Bununla birlikte, sonuçların yakınsadığı ve daha fazla ağ inceltilmesinin doğruluğu arttırmadığı bir değer vardır.

 

REFERANSLAR:

https://www.manortool.com/finite-element-analysis Kiritsis, D.; Eemmanouilidis, Ch.; Koronios, A.; Mathew, J. (2009). “Engineering Asset Management”. Proceedings of the 4th World Congress on Engineering Asset Management (WCEAM): 591–592.

“Finite Element Analysis: How to create a great model”. Coventive Composites. 2019-03-18. Retrieved 2019-04-05.

http://info.theubercloud.com/webinar-automotive-cae-simulations-in-the-cloud

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.fetchcfd.com%2Fview-project%2F136-F1-Mesh-for-Simulation&psig=AOvVaw0LyGOAPHXcP6KFq6FOgOaD&ust=1587404264625000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCJi_x_WD9egCFQAAAAAdAAAAABAmhttp://solidmechanics.org/Text/Chapter7_1/Chapter7_1.php

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.