Kişisel Gelişim

SÖZDE DEĞİL ÖZDE SAYGI

Herkesi sevme zorunluluğumuz yok evet ama bahanesiz herkese saygı duyma zorunluluğumuz var (!)

Çoğu zaman biri hakkında yorum yaparken tek bir açıdan bakmak, resmi görememek, anın küçük bir kesitine göre karar vermek o kişinin kişiliği hakkında…

Önemsiz gibi görünen bu tür davranışlar insanlar arasında kırgınlığa çoğu zaman da insan ilişkilerinin kötüleşmesine hatta iletişimin tamamen kopmasına yol açmaktadır. O yüzden sağlıklı iletişim kurabilmenin belirleyici unsuru (sanırım) anlayış. İnsanların yapmaları gereken birinci şey anlayışlı olmak. Anlayış ise beraberinde saygıyı getirir. Herkesi sevme zorunluluğumuz yok evet ama bahanesiz herkese saygı duyma zorunluluğumuz var (!) Ve bu sadece ‘saygılı olmalıyız’ diye sözde kalmamalı davranışlarımıza yansımalıdır. Hayatlarımıza sözde değil özde saygı kavramını yerleştirebildiğimiz zaman huzura yelken açabileceğiz.

Dilin kemiği yok derler ya! Hakikaten 1 söyleyip 1000 düşünmek gerektir. O kadar rahat konuşabiliyoruz ki başkaları hakkında. Sözcükler dökülüveriyor ağzımızdan rastgele, uçsuz bucaksız, ne anlama gelecek, kalp kırdım mı, büyük beylik laf mı ettim demeden sallayıveriyoruz ortaya. Peki başkalarını yargılarken aynı duruma düşebileceğini düşünmez misin hiç? Ve aynı durum karşısında sen de onun gibi davranış sergilemeyeceğini garanti edebilir misin? Bunu bilemezsin. O yüzden dikkatli konuş. Aklına, ağzına ilk geleni söylemekten çekin.

BİRBİRİMİZİ ANLAMANIN YOLU DİNLEMEKTEN GEÇER; YARGILAMAKTAN DEĞİL!

Çoğu insan önyargıları ve genelleme yapmaları yüzünden başkaları hakkında atıp tutuyor. Halbuki kişinin davranışını ne niyetle yaptığını kendinden başkası bilemez. Siz kendi kendinize karşı tarafı eleştirir, yargılarsınız sadece. Mesela onun çekingenliğini kendini beğenmiş olarak düşünürsünüz. Aslolansa bu değildir; o size göre öyledir. O yüzden başkaları hakkında sürekli konuşma ihtiyacı hissetmeyin. Kendinizle ilgilenin, kendi davranışlarınızı ölçüp biçin. Siz doğru davranın. Herkes bunu ilke edinirse ne eleştirilecek insan kalır meydanda ne de kötülük hakim olur dünyaya!

Birisi hakkında hüküm vermek kolay olan yol, gelin biz zoru seçelim ve zoru başaralım. Zor olan ne mi? Zor olan dinlemek, o kişiyi anlayabilmektir. O kişiyi anlayamadığınız içindir ki bu kadar rahat yargılayabiliyorsunuz. Artık bu hatadan dönme vakti sizce de gelmedi mi? Kalıcı iyileşmeler dilerim 🙂

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.