Elektrik-Elektronik

Step Motor Nedir? Kullanım Alanları

Step motoru Türkçe adıyla Adım motoru, İngilizce olarak Stepper Motor, girişlerine uygulanan darbe dizilerine karşılık analog dönme hareketi yapan fırçasız, sabit mıknatıs kutuplu DC motorlardır. Step motor, genellikle kalıcı mıknatıs olan bir rotordan oluşur ve stator sargıları ile çevrilidir. Sargıları belirli bir sırayla adım adım harekete geçirip, içinden bir akım geçmesine izin verdiğimizde, statoru mıknatıslayacak ve sırasıyla motora itmeye neden olacak olan elektromanyetik itmeler yapacaktır. Oluşan bu her elektromanyetik itmeye step dedir ve step motorların çalışma prensibini oluşturur.

step motor

Her step motoru aynı adım sayısına sahip değildir. Örneğin 300 adım yapısına sahip olan step motor 360 dereceyi yani tam bir turu dönmek için 300 adım atmalıdır. 360/200=1,2 derece. Yani her adımda motor 1,2 derecelik açı yaparak tam turda 360 dereceyi tamamlar. 500 adım sayısına sahip olan bir motor ise 360/500=0,72 derece ile 500 adım attığında 360 dereceyi yani bir turu tamamlamış olur.

Çeşitleri:

Yapısal olarak 3 farklı tipte step motoru vardır: sabit mıknatıslı step, değişken relüktans step ve hibrid senkron step motoru.

Avantajları:

  • Ani Hareket değişimlerine karşı duyarlıdırlar.
  • Aşırı yüklenmeden hasar görmezler, saglamdırlar.
  • Her yeni adımla artan (kümülatif) konum hataları yoktur.
  • Mekanik yapısı basit olduğundan bakım gerektirmezler.
  • Yağlanma ve kirlenme problemleri yoktur.

STEP MOTOR KULLANIM ALANLARI

Gıda paketleme işlemlerinde, Tıbbi cihazlar, Cnc tezgahları, yazıcılar, Robotlar, Hareket konumlandırma, Fabrika otomasyonlarında ve daha birçok alanda

İçten Yanmalı Motor için BURAYA TIKLAYIN

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.