Elektrik-Elektronik

Tesla Bobini

Bobin Nedir?

Manyetik alan içerisinde üzerinden akım geçtiğinde enerji depolayan devre elemanına bobin denir. Basit olarak, bir makara ya da çekirdek etrafına sarılan yalıtım özelliğine sahip iletken tellerden oluşur. Bobinlerin genel amacı yüksek gerilim üretmektir.

tesla bobini

Tesla Bobini Nedir?

Tesla bobini, Nikola Tesla tarafından keşfedilen ve yüksek gerilim üretebilen bir bobin çeşididir. İsmini Nikola Tesla’dan almıştır. Tesla bobininin diğer bobinlere göre en büyük farkı daha çok yüksek gerilim üretebilmesidir.

tesla bobini

Nikola Tesla’nın 1890 yılında tesla bobini için indüksiyon cihazı veya elektrik dönüştürücüsü adıyla patent başvurusu yapması ile bilim dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

tesla bobini

Tesla’nın yüksek frekanslı elektrik dalgaları üretebileceğine olan inancı onun uzun süreli deneyler yapmasını sağlamıştı ve bu deneyler sonucunda yüksek frekanslı elektrik dalgaları üretmekte başarılı olarak daha yüksek gerilim değerlerine de ulaşmıştır. Elektrik ve sanayi alanlarında çok büyük değişimlere sebep olmuştur.

Tesla Bobini Nasıl Çalışır?

Nikola Tesla’nın tesla bobinini üretmekteki amacı, yüksek gerilimde düşük akımlı, yüksek frekansa sahip elektrik akımının kablosuz olarak aktarılabilmesiydi.

tesla bobini

Bir örnek ile bağdaştırmak gerekirse tesla bobininden akan elektrik akımını hortum içerisindeki suyun akışı şeklinde düşünebiliriz. Ucuna ağızlık eklenen hortumdaki suyun akış hızı azalır ve basıncı artar tesla bobini de bu şekilde çalışmaktadır.

Etiketler

Ceyda Mülayim

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.