MakineMuhendislik

Topoloji Optimizasyonu Nedir?

Topoloji optimizasyonu, belirli bir tasarım alanı içerisindeki malzeme dağılımını belirli bir yük  ve sınır koşulları için optimize eden ve istenilen tasarım ve üretim hedefine ulaşılmada büyük  kolaylık sağlayan bir yaklaşımdır. Topoloji Optimizasyonunu kullanmak maliyetli tasarım denemelerini ortadan kaldırırken en iyi tasarıma ulaşmanıza yardımcı olur.

Topoloji optimizasyonunun kelime anlamına bakarsak ”yer en iyileme” olarak karşımıza çıkar. Aslına bakarsak günlük yaşantımızda da pek çok optimizasyon problemi ile karşılaşıp çeşitli çözümlemelere ulaşıyoruz. Örneğin evlerimize bir perde alırken perdenin yıkanabilirliği, ışık geçirgenligi, ağırlığı bir optimizasyon problemidir.

Topoloji optimizasyonu

Peki Tapoloji Optimizasyonunun Önemi Nedir?

  • Ham madde üretmek için harcanılan enerji göz önüne alındığında oluşan ham madde ile harcanan enerji kıyasına bakıldığında harcanan enerjinin oldukça yüksek olduğu görülür. Örneğin 1000 ton çelik üretebilmek için 5.000.000 Cal enerji gereklidir. Dünyada sınırsız bir maden olmadığını göz önüne aldığımızda topoloji optimizasyonunun önemi günler geçtikçe artmaktadır. Şayet topoloji optimizasyonu hem ham madde hemde prosesin işleme maliyetlerini oldukça aşağılara çekmektedir.
  • Daha temiz ve yaşanabilir bir gelecek için topoloji optimizasyonu bir şanstır.
  • Makine yatırım tasarrufu
  • Tasarımda kompaktlaşma ve stabilleşme
  • Tasarımı yapılan ürünün piyasaya sürülme süresinde hız kazandırır.
  • Hafif ve imalata uygun tasarımlar gerçekleştirir.

Topoloji Optimizasyonu Henüz Bitmiş Bir Tasarım Değildir!

Topoloji optimizasyonu bir parçayı, ürünü tasarlamak için size yönü vermektedir. Sizin için parçayı tasarlamaz ve oluşturmaz. Fakat hedeflerinize ulaşmanızda büyük faydalar sağlar. Özellikle maliyet ve ürün performansı konusunda oldukça faydalı bir yaklaşımdır.

Aşağıdaki görselde de görüleceği üzere optimizasyon sonucu direkt olarak alınmaz üzerinde oynamalar yapılır örneğin alttaki görselde ki Volkswagen motor braketine çeşitli noktalarda pahlar ve filletler eklenmiştir.

Topoloji optimizasyonu

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Mühendis Gelişim Topluluğu tüm faaliyetlerini gönüllü olarak sürdürmektedir.Lütfen bize destek olmak için reklam engelleyicinizi kapatın.